Archiwum

Wpisy archiwalne (przed 14.03.2019)

 

23-25 listopada

Parafia przeżywała rekolekcje ewangelizacyjne organizowane przez wspólnotę Domowego Kościoła. Brało w nich udział w sumie ok. 150-200 osób.

———————————————-

10 listopada

DM Gostyń zwyciężyło w Grze Patriotycznej w Poznaniu organizowanej przez KSM Archidiecezji Poznańskiej.

——————————————–

25 sierpnia

Ks. Tomasz Brussy mianowany wikariuszem naszej parafii.

—————————————

26 maja

W czwartą sobotę miesiąca celebrowana była kolejna Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim, której towarzyszył śpiew scholi gregoriańskiej ze Świebodzina.

————————————–

20 maja

Odpust parafialny

Jako wspólnota Ducha Świętego wraz z naszym gościem – ks. Adamem Prozorowskim, dawnym wikariuszem naszej parafii, świętowaliśmy imieniny naszej parafii. Oprócz Mszy Świętej i procesji eucharystycznej spotkaliśmy się przy wspólnym stole. Pogoda i atmosfera była wspaniała, a poniżej można zobaczyć galerię z tego wydarzenia

Zdjęcia

————————————–

6 maja

Ponad 100-osobowa grupa dzieci po raz pierwszy mogła w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej i przyjąć Komunię Świętą. Taki liczna grupa spowodowała, że konieczne było odprawienie dwóch uroczystych celebracji o godzinie 10 i 11:30. Oby przepiękna pogoda i modlitewna atmosfera stały się początkiem wielkiej przygody wiary dla dzieci i ich rodzin.

————————————–

22 kwietnia

W kościele parafialnym odbył się koncert charytatywny zespołu uwielbieniowego „Kefas” ze Śremu pt. „Jednym sercem dla Zuzi”. Jego celem było uwielbienie Pana Jezusa oraz finansowe wsparcie naszej małej parafianki.

————————————–

18 kwietnia

Ponad 30-osobowa grupa młodych ludzi przyjęła z rąk bp. Grzegorza Balcerka sakrament bierzmowania.

————————————–

14 kwietnia

W kolejnej katechezie z cyklu „W obronie Kościoła” mogliśmy zapoznać się z postacią wojennego proboszcza z niedalekiego Siemowa – o. Lenadra Kubika, benedyktyna. Ten kapłan niezłomny nie tylko bronił polskości, ale był także kapelanem Czarnego Legionu, co przypłacił aresztowaniem i skazaniem na ciężkie więzienie, w którym zakatowano go na śmierć.

————————————–

24 marca

W pierwszą rocznicę rozpoczęcia celebracji w naszej parafii Mszy Świętych w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego gościliśmy ks. Wojciecha Nowickiego, dyrektora diecezjalnego radia „Emaus”, który celebrował Mszę Świętą i wygłosił homilię. Oby korzystanie ze skarbca Tradycji Kościoła dopomogło parafianom i mieszkańcom okoli w głębszym poznaniu i umiłowaniu Pana Boga.

————————————–

19 marca

Idąc za przykładem naszego Księdza Arcybiskupa dokonaliśmy uroczystego aktu zawierzenia naszej parafii świętemu Józefowi. Niech jego wstawiennictwo uprosi szczególne łaski wszystkim rodzinom i parafianom.

————————————–

10 marca

W ramach cyklu katechez „W obronie Kościoła” zobaczyliśmy film Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”, który przybliżył wiele nieznanych faktów z życia XVI-wiecznego rewolucjonisty i pozwolił zobaczyć katastrofalny wpływ jego myśli i słów nie tylko na świat sprzed 500 lat, ale również na współczesność.

————————————–

10 lutego

W kolejnej katechezie dla dorosłych z cyklu „W obronie wiary” gościliśmy prof. Krzysztofa Maćkowiaka z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wygłosił wykład pt. „Jak kardynał Hozjusz uratował wiarę katolicką w Polsce”. Dzięki temu mogliśmy poznać jedną z największych postaci w historii polskiego Kościoła i niezłomnego obrońcę wiary katolickiej przed nawałą herezji protestanckiej.

————————————–

6 stycznia

Już po raz drugi istniejąca przy naszej parafii schola młodzieżowa zaprosiła całą wspólnotę do wspólnego kolędowania. Mogliśmy usłyszeć i zaśpiewać kolędy i pastorałki w tradycyjnym wykonaniu i w aranżacji nieco uwspółcześnionej. Nie zabrakło również współczesnych utworów nawiązujących swoją treścią do wydarzeń z Betlejem. Dziękujemy scholi, solistom i prowadzącej scholę Joannie za możliwość pięknego i uduchowionego zakończenia okresu Bożego Narodzenia.

————————————–

30 grudnia

W porzedostatni dzień roku pożegnaliśmy zmarłego wieloletniego organistę naszej parafii p. Bogumiła Nowakowskiego. Zostanie zapamiętany jako niezwykle utalentowany i gorliwy muzyk, który na stałe zapisał się na kartach historii naszej wspólnoty. W Mszy pogrzebowej, która odbyła się w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu uczestniczył ks. Proboszcz i liczni parafianie. R.i.P.

————————————–

17 grudnia

Niemała grupa młodzieży naszej parafii wraz z księdzem Karolem ruszyła na wyjazd integracyjny do Wrocławia, gdzie kibicowała w meczu Ligii Siatkówki Kobiet między lokalnym Impelem a mistrzyniami Polski – Chemikiem Police. Widowisko dostarczyło mnóstwo emocji, a wyjazd umożliwił lepsze poznanie siebie i zbudowanie jeszcze głębszych więzi wzajemnych.

————————————–

16 grudnia

Już po raz drugi odbył się Zimowy Turniej o Puchar Ducha Świętego w piłce halowej ministrantów organizowany przez naszą parafię. Wystartowało 8 drużyn, walka była niezwykle zacięta i wyrównana, o czym świadczy fakt, że w fazie pucharowej aż dwa razy trzeba było rozgrywać serię rzutów karnych. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z par. św. Małgorzaty w Gostyniu, która w finale pokonała reprezentację ze Starego Gostynia. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Piasków.

————————————–

11 listopada

Tradycyjnie już w wieczór Święta Niepodległości spotkaliśmy się, by śpiewać pieśni patriotyczne i poznawać kolejny fragment dziejów naszej Ojczyzny. Tym razem towarzyszyła nam postać gen. Tadeusza Rozwadowskiego, niezwykle zasłużonego i niesłusznie zapomnianego patrioty, obrońcy Lwowa i autora planu bitwy warszawskiej. Przy dobrej kawie i cieście marchewkowym przygotowanym przez jedną z parafianek mogliśmy również wsłuchać się w wersje instrumentalne pieśni wykonane na klarnecie.

————————————–

2 listopada

We wspomnienie Wszystkich wiernych zmarłych już tradycyjnie modliliśmy się za zmarłych parafian z minionego roku w czasie Mszy Świętej o godzinie 18. W jej trakcie podczas modlitwy wiernych celebrans wyczytał imiona i nazwiska tych, którzy w ostatnim czasie przeszli do wieczności, a przedstawiciele rodziny zapalali symboliczny znicz i kładli go przy dekoracji przygotowanej przez kandydatów do bierzmowania. W ten sposób chcieliśmy wyrazić naszą pamięć i modlitwę za tych, którzy byli częścią naszej parafialnej wspólnoty.

————————————–

29 października

Ostatnie dni października to czas, kiedy przypadają imieniny Księdza Proboszcza. Jako wspólnota parafialna modliliśmy się za Solenizanta w czasie Mszy Świętej o godzinie 11:30, a po popłudniu przy kawie i ciastku była szansa na osobiste złożenie życzeń i wszelkie inne serdeczności.

————————————–

7 października

Ponad 40-osobowa grupa włączyła się w organizowany przez naszą parafię wyjazd do Słubic w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Różaniec do granic”. Po dojechaniu na miejsce (co ciekawe – był to kościół pw. Ducha Świętego) uczestniczyliśmy wraz z pozostałymi ponad 4 tysiącami pielgrzymów w konferencji, Mszy Świętej i krókiej adoracji, by następnie udać się do wyznaczonych stref modlitwy. Nasza znajdowała się w Rybocicach, na południe od Słubic. Niestety, ze względu na orkan Ksawery, który przeszedł nad Polską 2 dni wcześniej nie mieliśąmy możliwości modlitwy bezpośrednio na granicy, ale w pobliskim kościele filialnym św. Józefa. Mimo braku prądu i dość chłodnej pogody zapał do modlitwy był ogromny, a zastęp modlących się spory, bo stanowiły go grupy autokarowe zorganizowane przez naszą parafię, par. św. Jana Kantego w Poznaniu i sanktuarium MB Różańcowej z Poznania oraz lokalni mieszkańcy, czyli ponad 150 osób.

Kilka zdjęć wykonanych przez jednego z pielgrzymów.

————————————–

30 września

W piękny i słoneczny sobotni ranek ruszyła pierwsza od długiego czasu pielgrzymka parafialna. Jej celem było sanktuarium w Licheniu. Jednak zanim tam dotarliśmy, zatrzymaliśmy się w Lesie Grąblińskim, gdzie miały miejsce objawienia i odprawiliśmy drogę krzyżową. W samo południe wraz z licznie zgromadzonymi pielgrzymami z całej Polski uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej w licheńskiej bazylice, a następnie ruszyliśmy by indywidualnie spędzić trochę czasu w najróżniejszym zakamarkach tego świętego miejsca. Dzięki wspaniałej pogodzie i wspaniałej grupie pielgrzymów wyjazd zapamiętamy na długo i już wyczekujemy następnego.

KIlka zdjęć z pielgrzymki

————————————–

9 września

Parafialny Zespół Caritas zorganizował kolejny już Parafialny Dzień Osób i Starszych. Rozpoczął się on od okazji do spowiedzi, po której celebrowana była Msza Święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Po zakończonej liturgii spotkaliśmy się w sali domu parafialnego na dobrej kawie i cieście drożdżowym. Frekwencja była naprawdę dużą, atmosfera niezwykle przyjazna, więc już wyczekujemy kolejnego spotkania.

————————————–

3 września

Początek września to nie tylko czas rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego, ale również moment na podziękowanie Panu Bogu za tegoroczne zbiory. W naszej parafii to dziękczynienie miało miejsce w czasie Mszy Świętej o godzinie 11:30. Dożynki parafialne były związane z ofiarowaniem przez mieszkańców Brzezia, Czachorowa i Czajkowa wieńców dożynkowych oraz dzieleniem się chlebem po zakończonej Eucharystii.

————————————–

12 sierpnia

Święty Wawrzyniec to nie tylko dawny męczennik, ale również patron naszej kaplicy filialnej w Czachorowie. Dlatego z okazji jego święta odbył się tam odpust. Mszę sprawował i homilię wygłosił ksiądz Proboszcz, a po jej zakończeniu rozpoczęło się wspólne świętowanie, przygotowane przez mieszkańców Czachorowa.

————————————–

10 i 12 lipca

Ministranci z ks. Karolem ruszyli na dwuczęściowy wyjazd. Wyprawa była podzielona na część północną i południową. W pierwszej części odwiedziliśmy zamek i park w Głuchowie, gdzie największą atrakcją okazały się tamtejsze żubry, ale najtrudniej było zakończyć wizytę w Parku Makiet „Mikroskala” w Koninie, gdzie oprócz różnorodnych, bardzo ruchliwych, makiet przewidziany był seans kina 6D. Podsumowaniem tego dnia była wizyta w pocysterskim zespole klasztorny w Lądzie nad Wartą. Natomiast w drugiej części odwiedziliśmy twierdzę w Kłodzku, a następnie sankturarium i dróżki różańcowe w Bardzie Śląskim.

————————————–

27 czerwca – 1 lipca 2017 r.

Młodzież naszej parafii wraz z ks. Karolem ruszyła na wakcyjny wypoczynek. Pierwszym punktem była Jasna Góra, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystym złożeniu ślubów wieczystych przez siostry franciszkanki rodziny Maryi. Jednak miejscem docelowy był położony w Beskidzie Śląskim Szczyrk. Spędziliśmy tam czas na wędrówkach górskich i zwiedzaniu okolicznych miejscowości (w pamięć zapadnie szczególnie wizyta w Chacie u Kawuloka w Istebnej). Pogoda nam sprzyjała, Opatrzność czuwała, więc mimo kilku przygód wszyscy cało i bepiecznie wrócili do domu.

————————————–

24 czerwca 2017 r.

Przy niesamowicie sprzyjającej pogodzie odbył się III Parafialny Rajd Samochodowy. Tym razem trasa wiodła na południe przez Krobię, klasztor franciszkański w Miejskiej Górce – Goruszkach oraz również franciszkański klasztor w Kobylinie. Wszędzie spotkaliśmy się z ogromną życzliwością, w Kobylinie szkosztowaliśmy słynnych i przepysznych lodów, a uwieńczeniem wyprawy była wizyta w Pępowie, u dawnego proboszcza naszej parafii ks. Henryka Szwarca. Tam też był czas na kiełbaskę z ogniska i inne specjały przygotowane przez uczestników rajdu.

————————————–

23 czerwca 2017 r.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, drugiego patrona naszego kościoła, stała się nie tylko okazją do kolejnego świętowania, ale również do zamanifestowania swojej wiary. Było to możliwe, ponieważ po raz pierwszy odbyła się procesja eucharystyczna z naszego kościoła pod figurę Serca Jezusowego na gostyńskim rynku. Uroczystościom przewodniczył i kazanie na rynku wygłosił ks. prałat Artur Przybył, dawny proboszcz farny i inicjator odbudowy zburzonej przez Niemców w czasie II Wojny Światowej figury Pana Jezusa.

————————————–

22 czerwca 2017 r.

Już po raz kolejny na zakończenie tzw. oktawy Bożego Ciała odbyła się uroczysta Msza Święta i procesja do czterech ołtarzy wokół naszego kościoła. Ołtarze przygotowali: mieszkańcy Czachorowa, rodzice dzieci pierwszokomunijnych, młodzież z ks. Karolem i p. Andrzej. W tym roku pogoda okazała się wyjątkowa łaskawa i mimo niesprzyjąjącyh prognoz obyło się bez deszczu.

————————————–

15 czerwca 2017 r.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie nazywaną Bożym Ciałem odbyła się ogólnogostyńska procesja eucharystyczna, którą swoj początek miała q naszym kościele, a zakończenie na gostyńskim rynku. Wspaniała pogoda i wysoka frekwencja umożliwiły godne przeżycie tego wyjątkowego dnia, kiedy oddajemy szczególną część Jezusowi obecnemu pod postacią chleba i wina w każdej Msszy Świętej.

————————————–

4 czerwca 2017 r.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, głównego patrona naszej parafii odbył się parafialny odpust. Na początku uroczystą Mszę Świętą o godzinie 11:30 odprawił i homilię wygłosił ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas naszej archidiecezji. Po niej rozpoczęło się rodzinne świętowanie: można było skorzystać z grillowanej kiełbaski oraz przepysznych ciast upieczonych przez parafian. Dzieci miały okazję zdobyć wyjątkowe pierniki w kształcie języków ognia, które następnie same ozdabiały, a odważni mogli wspiąć się na wieżę kościelną, by podziwiać piękną panoramę Gostynia. Spotkaniu towarzyszył swoim śpiewem młodzieżowy zespół „Filled with the Holy Spirit”.

Zobacz zdjęcia

Relacja video

————————————–

17 maja 2017 r.

Działający przy naszej parafii młodzieżowy zespół muzyczny „Filled with the Holy Spirit” wziął udział w XXVI Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej ŚREMSONG’ 2017 w Śremie. Młodzież wykonała piosenki „Nasz Bóg” zespołu Exodu15 oraz „Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia”. Siła i czystość głosu oraz przygotowana aranżacja tak ujęły jurorów, że przyznali zespołowi wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Relacja fotograficzna cz. I

Relacja fotograficzna cz. II

Videorelacja z występu

————————————–

7 maja 2017 r.

Pokaźna grupa 96 dzieci po raz pierwszy przystąpiła do Komunii Świętej, wchodząc tym samym w kolejny etap rozwoju wiary chrześcijańskiej. Mszę Świętą celebrował Ksiądz Proboszcz, a krótką homilię o tym, jak po zajomości wejść do nieba wygłosił Ksiądz Wikariusz. Choć pogoda mało przypominała tego dnia piękną wiosnę, to skupienie i zaangażowanie dzieci i ich rodziców skutecznie pozwoliły zapomnieć o niesprzyjąjącej aurze.

————————————–

Maj 2017 r.

W miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie odbywają się codzienne nabożeństwa ku Jej czci, które w naszym kościele mają miejsce o dość nietypowej porze – w godzinie Apelu Jasnogórskiego. Oprócz śpiewu litanii loretańskiej, uczestnicy uwielbiają Matkę Bożą w różnych pieśniach Jej poświęconych, a także wsłuchują się w przesłanie Matki Bożej Fatimskiej, w związku z 100. rocznicą objawień.

————————————–

23 kwietnia 2017 r.

Zmarła Teresa Murawska, Mama Księdza Proboszcza. Cała parafia otoczyła zmarłą swoją modlitwą, a delegacja udała się na pogrzeb, który odbył się w parafii św. Piotra i Pawła w Krotoszynie. Wieczny odpoczynek racz zmarłej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

————————————–

15 kwietnia 2017 r.

Wigilia Paschalna

Zdjęcia

————————————–

14 kwietnia 2017 r.

Wielki Piątek

Zdjęcia

————————————–

13 kwietnia 2017 r.

Wielki Czwartek

Zdjęcia

————————————–

25 marca 2017 r.

W naszym kościele sprawowana była Msza Święta w klasycznej formie rytu rzymskiego, która zainaugurowała regularne celebry w rycie, który uświęcał setki pokoleń chrześcijan. Najświętszą Ofiarę składał i homilię wygłosił – ks. Karol Świergosz.

————————————–

12 – 13 marca 2017 r.

W naszej parafii odbyła się wizytacja biskupa Zdzisława Fortuniaka. W tym czasie mogliśmy wysłuchać pasterskiego słowa w ramach homilii, ksiądz biskup odwiedził chorych, spotkał się z rodzicami powołanych pochodzących z naszej parafii, Radą Duszapsterską i Ekonomiczną, przedstawicielami grup duszpasterskich oraz uczniami szkół. W poniedziałek udzielił 39 młodym ludziom sakramentu bierzmowania. Intensywny i piękny czas. Bogu niech będą dzięki.

Sakrament Bierzmowania ->zdjęcia

————————————–

5 – 8 marca 2017 r.

Rekolekcje wielkopostne

Już w pierwszą niedzielę tegorocznego Wielkiego Postu rozpoczęliśmy parafialne rekolekcje. Głosił je ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej, a hasłem były słowa: „abyśmy mieli życie w obfitości”. Korzystając z bogatego doświadczenia w kontaktach z osobami potrzebującymi pomocy rekolekcjonista prowadził nas do odkrycia, że porządek zapisany w Księdze Życia – Piśmie Świętym jest w naszym życiu potrzebny, a wręcz – niezbędny, aby osiągnąć prawdziwe szczęście.

Oby rekolekcje przyniosły błogosławione owoce w życiu naszej parafii.

————————————–

14 stycznia 2017 r.

I Zimowy Turniej o Puchar Ducha Świętego

Nasza parafia była gospodarzem I Zimowego Turnieju o Puchar Ducha Świętego, który odbył się na hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. W zmaganiach wzięli udział ministranci ze szkół podstawowych z 6 zespołów: gospodarzy, Czachorowa, gostyńskiej fary, Starego Gostynia, Domachowa i Strzelec Wielkich. Po niezwykle zaciętych meczach zwyciężyli ministranci z parafii św. Małgorzaty w Gostyniu, którzy w turnieju nie stracili ani jednej bramki. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Starego Gostynia, a trzecie – ze Strzelec Wielkich. Jednak tytuł najlepszego strzelca turnieju z 4 trafieniami zdobył zawodnik gospodarzy.

Kilka zdjęć wykonanych przez jednego z ministrantów

————————————–

8 stycznia 2017 r.

Opłatek parafialny

Przedstawiciele wszystkich grup parafialnych zebrali się w domu parafialnym na spotkaniu opłatkowym. Rozpoczęło się ono tradycyjnie od odczytania fragmentu Ewangelii o narodzinach Jezusa Chrystusa. Następnie życzenia wszystkim zgromadzonym złożył Ksiądz Proboszcz. Potem połamaliśmy się opłatkiem, składając sobie najlepsze życzenia – nie tylko zdrowia, ale przede wszystkim – Bożego błogosławieństwa.

Wspólne kolędowanie

Po raz pierwszy, dzięki zaangażowaniu młodzieży naszej parafii, odbyło się po Mszy Świętej o godzinie 17 wspólne kolędowanie. Przez ponad pół godziny prowadzeni przez młodych muzyków wyśpiewaliśmy prawdę o tym, że Bóg stał się człowiekiem i zamieszkał wśród nas. Dla zespołu złożonego z kandydatów do sakramentu bierzmowania była to wspaniała okazja do pokazania, że „chcieć to móc”, a młodzież prowadzona przez animatorów z pasją może przenosić góry.

Fotografie

————————————–

24 grudnia 2016 r.

Pasterka

Tradycyjnie o północy zabrzmiała kolęda „Wśród nocnej ciszy” i rozpoczęła się Msza Święta „pasterska”, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz, a homilię wygłosił ks. Karol. Zabrakło światecznej „atmosfery” związanej z zimową aurą, ale nie zabrakło parafian, którzy w środku nocy zgromadzili się, aby powitać Zbawcę świata, który stał się człowiekiem.

Zobacz zdjęcia

————————————–

11 listopada 2016 r.

Wieczór patriotyczny

Podtrzymując tradycję patriotycznego śpiewania w wieczór Święta Niepodległości grupa pasjonatów historii i pieśni patriotycznych, a przede wszystkim – miłośników Polski i polskości spotkała się w domu parafialnym, aby przy herbacie i ciastku wspólnie śpiewać pieśni nawiązujące swoją treścią do narodowego święta. Rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego, później był czas na takie pieśni jak: „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Płynie Wisła, płynie” i wiele innych. Śpiewie pieśni towarzyszyła prezentacja filmów dokumentalnych z dwudziestolecia międzywojennego – mogliśmy m.in. posłuchać nagrań wypowiedzi Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Paderewskiego.

Zobacz zdjęcia

————————————–

2 listopada 2016 r.

W Dzień Zaduszny, kiedy Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy zakończyli już czas ziemskich zmagań, w naszym kościele odbyło się nabożeństwo, w czasie którego modliliśmy się w sposób szczególny za parafian zmarłychw minionym roku. Requiescant in pace!

Zobacz zdjęcia

————————————–

31 października 2016 r.

„Holy wins”

Już po raz kolejny ulicami naszego miasta przeszedł marsz z relikwiami „Holy Wins” – święty zwycięża. Nasza parafia włączyła się w ogólnogostyńską inicjatywę przez śpiew litanii do Wszystkich Świętych i innych pieśni i piosenek, ale również przez liczny udział parafian. Mimo jesiennej aury marsz przeszedł z gostyńskiej fary przez cmentarz (gdzie pomodliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia za zmarłych na nim spoczywających) na Świętą Górę. Tam odbyła się Msza Święta przy relikwiach świętych, którzy nam towarzyszyli w marszu.

Zobacz relację video

————————————–

11 września 2016 r.

Parafialny Dzień Osób Chorych i Starszych

Przy pięknej pogodzie i w niesamowicie miłej atmosferze minął nasz parafialny dzień osób chorych i starszych. Sobotnie przedpołudnie można bylo spędzić najpierw na uczcie duchowej – Mszy Świętej z udzieleniem sakramentu chorych, którą sprawował i homilię wygłosił ks. Proboszcz, a później – na wspólnym spotkaniu przy herbacie, kawie i cieście. Rozmowom nie było końca, już dziś wielu tęskniło za następnym spotkaniem. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Zobacz zdjęcia

————————————–

4 września 2016 r.

Parafialne Dożynki

Wraz z calą wspólnotą parafialną w czasie niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11:30 dziękowaliśmy dobremu Bogu za wszystkie dobrodziejstwa, którymi obdarzył rolników, sadowników i ogrodników w naszej parafii. Nie zabrakło oczywiście dożynkowych wieńców, które zostały przygotowane i ofiarowane przez mieszkańców Brzezia, Czachorowa i Czajkowa.

Zobacz zdjęcia

————————————–

14 sierpnia 2016 r.

Odpust w Czachorowie

W niedzielę 14. sierpnia przeżywaliśmy odpust ku czci św. Wawrzyńca, który jest patronem kaplicy w Czachorowie. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Michał Przybylski, który kończy swoją posługą w naszej parafii. Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z tej wyjątkowej uroczystości.

Odpust w Czachorowie

————————————–

20-23 lipca 2016 r.

Światowe Dni Młodzieży

Rodziny naszej parafii gościły 33 pielgrzymów z Irlandii przybywających na Światowe Dni Młodzieży do Polski. Przez trzy dni uczesniczyli w najróżniejszych wydarzeniach w naszym mieście. Oprócz części rekolekcyjnej, która odbywała się na Świętej Górze, mogli wziąć udział różnnych wydarzeniach religijno-kulturalnych – m.in. w koncercie zespołu Soudarion na gostyńskim rynku, czy nabożeństwie Taize w naszym kościele. By poczuć atmosferę tego czasu, zapraszamy do obejrzenia relacji:

Boliwijczycy w Gostyniu

Koncert zespołu Soudarion na gostyńskim rynku

Nabożeństwo Taize w naszym kościele (galeria)

————————————–

28 czerwca – 2 lipca 2016

Wyjazd do Augustowa

Grupa młodzieży wraz z Ks. Michałem spędziła tegoroczne wakacje w Augustowie. W czasie wypoczynku mieliśmy czas zarówno na spotkanie z Panem Bogiem w Eucharystii, jak i całodniowy wyjazd do Wilna, zwiedzanie Suwlaszczyzny czy wreszcie kąpiel oraz rekreację na sprzętach wodnych w bardzo czystem jeziorze Białym.

————————————–

18 czerwca 2016r.

II Parafialny Rajd Samochodowy

Tegoroczny Parafialny Rajd Samochodowy, w grupie blisko 50 osób rozpoczęliśmy krótką modlitwą przy figurze Matki Bożej- obok naszego Kościoła. Następnie udaliśmy się do Kunowa, gdzie podobnie jak i w zeszłym roku jechaliśmy drezynami i wypiliśmy dobrą kawę w okolicach Bielewa. Po drezynach był czas na wspólną Eucharystię. Odbyła się ona w sanktuarium Matki Bożej na Zdzieżu w Borku Wlkp. Wiele radości sprawił nam zespół biskupiański w Domachowie. Zostaliśmy porwani w tany do Wiwata. Nasz rajd zakończyliśmy w Czachorowie, gdzie usiedliśmy przy ognisku i odmówiliśmy Litanię do NSPJ w naszej filialnej kaplicy. Bogu niech będą dzięki za ten piękny czas! Zobacz zdjęcia.

————————————–

2 czerwca 2016r.

Uroczyste zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Pomimo ulewnego deszczu z radością i głęboką wiarą zakończyliśmy tegoroczną Oktawę Bożego Ciała. Wpierw była uroczysta Msza św. z Nieszporami o Najświętszym Sakramencie, a później proesja do 4 ołtarzy wokół naszego kościoła.

Zobacz zdjęcia.

————————————–

31 maj 2016r.

Bierzmowanie

42 młodych ludzi, po wytężonej formacji duchowej, intelektualnej oraz zaangażowaniu w życie Parafii przyjęło sakrament Bierznowania. Szafarzem był ks. bp. Damian Bryl. Zobacz zdjęcia

————————————–

21 maja 2016r.

Msza święta Trydencka

Na zakończenie tradycyjnej oktawy Zesłania Ducha Świętego, w naszej Parafii została odprawiona Msza Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego- tzw. trydencka. Mszę św. odprawił ks. Mirosław Musiał. Kapłan ten jest wikariuszem w parafii garnizonowej w Poznaniu pw. Podwyższenia Krzyża Św. Ofiara Pańska była celebrowana w intencji tegorocznych diakonów i neoprezbiterów oraz o nowe powołania kapłańskie z naszej Parafii. Liturgii towarzyszył Zespół Muzyki Dawnej Liquescentes. Mszę św. przygotowało Poznańskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej. Zobacz zdjęcia.

————————————–

19 maja 2016 r.

Święcenia Prezbiteratu naszego Nowego Wikariusza!

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, 19 maja o godz. 16:00 JE Ks. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, udzielił 14 diakonom święceń prezbiteratu. Wśród nowo wyświęconych kapłanów jest też ks. Karol Świergosz – nowy Wikariusz w naszej Parafii, którym stanie się z dniem 1 lipca br. Księdzu Neoprezbiterowi życzymy mocy Ducha Świętego i kapłańskiej gorliwości na czas posługi w naszej Parafii. Szczęść Boże Księże Karolu! Czekamy na Twoją obecność pośród nas! Zdjęcie.

————————————–

15 maja 2016r.

Odpust Parafialny

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego obchodziliśmy nasz parafialny Odpust. Sumę Odpustową odprawił dla nas ks. kan. Sławomir Grośty- proboszcz parafii w Brodach Poznańskich, dziekan pniewski oraz Archidiecezjalny Duszpasterz Rolników.

Po uroczystej Mszy św. spotkaliśmy się na placu przy kościele. Przy asyście zespołu saksofonowego ze szkoły muzycznej w Gostyniu, cieszyliśmy się sobą. Mogliśmy skosztować domowych specjałów (padły dwie świnie i kilkanaście placków 🙂 ). Dzieci z rodzicami mogły wejść na wieżę naszego kościoła oraz dekorować symbol naszego Odpustu- piernik. Jako duszpasterze dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli nam w orgaznizacji tego święta. Szczególnie Parafialnym Radom Duszpasterskiej  i Ekonomicznej oraz osobom, które przygotowały otoczenie naszego kościoła przez 3 dni wytrwale sadząc bukszpany.

Zobacz zdjęcia

————————————–

3 maja 2016r.

W uroczystość NMP Królowej Polski przez cały dzień, a zwłaszcza na Mszy św. o godz. 10:00 prosiliśmy o Boże błogosławieństwo opiekę Matki Najświętsej i pomyślność dla naszej Ojczyzny.

————————————–

2-4 maja 2016r.

W tych dniach przeżywaliśmy tzw. Dni Krzyżowe. Są to dni naszej szczególnej modlitwy o dobre urodzaje, pogodę i za kraje głodujące.

Początkami sięgają one starożytności chrześcijańskiej. Pojawiły się w Galii w V w. Św. Mamert, biskup Vienne, kiedy ok. roku 450 nawiedziły Francję klęski żywiołowe, polecił odprawiać procesje błagalne na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim. Zwyczaj ten przyjął się w całym chrześcijaństwie. Właśnie bowiem wtedy w Europie jest wiosna w całej pełni, a wiosenne burze, deszcze, posucha mogą zniszczyć cały dobytek i spowodować głód.

W uroczystej procesji, w czasie których kapłan poświęcił pola naszych rolników wodą święconą i przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych, udaliśmy się do wioskowych krzyży. W poniedziałek uczestniczyliśmy we Mszy św i procesji w Czachorowie, we wtorek na Brzeziu, a w środę w Czajkowie.

————————————–

1.05.2016r.

W 6 niedzielę Wielkanocną 53 dzieci z naszej Wspólnoty Parafialnej, z rąk Księdza Proboszcza przyjęło po raz pierwszy do swojego serca Pana Jezusa, w Komunii św.

————————————–

23.04.2016r.

Tegoroczną sobotnią uroczystość św. Wojciecha- głównego Patrona naszego kraju spędziliśmy na wyjeździe do Poznania. Udaliśmy się do stolicy Wielkopolski po to, aby uczcić Jubileusz 1050 rocznicy Chrztu naszego kraju.

Najpierw zatrzymaliśmy się na Ostrowiu Tumskim. Dogłębnie poznaliśmy tajniki dawnej Akademii Lubrańskiego, czyli dzisiejszego Muzeum Archidiecezjalnego. Po krótkiej przerwie, zeszliśmy do podziemii najstarszej na ziemiach polskich Katedry, aby zobaczyć pozostałości funadamentów pierwszego kościoła oraz misy chrzcielnej. Nasze dziękczynienie za dar Chrztu i wiary wyraziliśmy, przez modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Zobaczyliśmy także tzw. Złotą Kaplicę. Niesamowite wrażenie pozostawiła w nas wizyta w rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.

Wielką radość naszym dzieciom i młodzieży sprawił posiłek w MacDonaldzie. Na koniec weszliśmy do Skoda AutoLab w Komornikach, gdzie w bardzo ciekawy sposób uczyliśmy się bezpieczeństwa na drodze. Zobacz zdjęcie.

————————————–

10.04.2016r.

Młodzież naszego gostyńskiego Liceum, pod kierunkiem polonistki- pani Eweliny Mendyki, przygotowała przedstawienie pt. Kochaj mnie mimo wszystko. Spektakl rozpoczął się o godz. 16:00 w naszym kościele. Był to rodzaj medytacji, w którą wsprowadziły nas Słowo oraz śpiew. Jej owocem była refleksja nad sensem naszego życia oraz zachwyt nad Bożym Miłosierdziem.

————————————–

24-27.03.2016r.

Kolejny raz w historii naszego życia i Parafii, dane nam było przeżyć święty i przepiękny czas Triduum Paschalnego. Poprzez uczestnictwo w Liturgii, adoracjach, nabożeństwach oraz przez dobrą Spowiedź św. staraliśmy się razem z Chrystuem umrzeć dla grzechu, aby zmartwychpowstać z Nim do pradziwego życia dziecka Bożego. W tym roku szczególnie ważnym momentem było odnowienie przez nas przyrzeczeń chrzcielnych, w czasie Wigilii Pachalnej. Uroczyście odnowiliśmy przymierze, jakie w swoim nieskończonym miłosierdziu, Pan Bóg zawarł z nami- grzesznikami.

Wielki Piątek – Zobacz galerię

Wielka Sobota – Zobacz galerię

————————————–

18.03.2016r.

W tym roku Miejską Drogę Krzyżową przeżywaliśmy na terenie naszej Parafii. Prześliśmy od naszego Kościoła fragmentem ul. Wrocławskiej do ronda, ul. Sikorskiego, ul. Podgórną i ul. Górną, aż do dawnego placu św. Jana przy ul. Powstańców Wlkp. Tegorocznym rozważaniom towarzyszył św. Franciszek z Asyżu.

————————————–

9.02.2016r.

Zakończyliśmy czas tegorocznych wizyt duszpasterskich w naszej Wspólnicie Parafialnej. Dziekujemy wszystkim rodzinom za wspolną modlitwę ora troskę o życie naszej Wspólnoty Parafialnej.

————————————–

14.01.2016r.

Zobaczmy jak wyglądały Jasełka Bożonardzoeniowe w naszym kościele w latach 70-tych. Zobacz zdjęcia.

————————————–

6 I 2016r. Uroczystość Objawienia Pańskiego. Orszak Trzech Króli

W tym roku po raz pierwszy ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Zgromadził on przede wszystkim rodziny  i dzieci. Świętowanie rozpoczeliśmy uroczystą Mszą św. w naszym kościele parafialnym, a później przeszliśmy przez gostyński rynek, aż na Świętą Górę. W trakcie przemarszu odgrywane były sceny biblijne z pokłonu Medrców. Zobacz zdjęcia

————————————–

27 XII 2015r.

Spotkanie opłatkowe grup duszpasterskich oraz ministrantów i ich rodziców odbyło się dzisiaj o godz. 15:00 w Domu Parafialnym. Była wspólna modlitwa, słuchanie Bożego Słowa, śpiew kolend, piękne życzenia, a nade wszystko- kolejna okazja, żeby doświadczyć Parafii jako Wspólnoty.

————————————–

24/25 XII 2015r.

Uroczystą Mszą Św. o północy rozpoczęliśmy świętowanie Uroczystości Bożego Narodzenia. Gdy dzwon wybił godzinę 12, w naszym kościele rozległ się płacz małego dziecka. Następnie, przy śpiewie kolędy Wśród nocnej ciszy…, w uroczystej procesji została wniesiona figurka Dzieciątka Jezus. Ksiądz Proboszcz położył ją najpierw na ołtarzu, a po Mszy przeniósł do żłóbka. Zanim jednak rozpoczęła się Msza św. wszyscy w kościele podzielili się opłatkiem.

Wszystkim Parafianom i gościom życzymy z okazji tegorocznych świąt doświadczenia mocy Miłosierdzia Bożego. Zobacz zdjęcia z Pasterki.

————————————–

20 XII 2015r.

Nasza Wspólnota Parafialna wzbogaciła się o trzech ministrantów. Chłopcy: Igor, Szymon i Szczepan otrzymali kołnierze ministranckie i na ręce Księdza Proboszcza złożyli specjalną przysięgę. Życzymy im wiele radości ze służby Panu Bogu oraz naszej Parafii. Zobacz zdjęcia.

————————————–

Roraty 2015

Tegoroczne rozważania roratnie poświęcone były korzeniom chrześcijaństwa w naszym kraju oraz Miłosierdziu Bożemu. Spotykaliśmy się przez całe 20 dni razem z Maryją na Mszy św., aby przygotować nasze serca na przyjście Pana Jezusa. Nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych z lampionami i świecami. W sobotnie poranki poza Mszą roratnią, gromadziło nas również wspólne śniadanie w Domu Parafialnym.  Zobacz zdjęcia z tegorocznych rorat.

————————————–

13 XII 2015r.- Zaprzysiężenie nowej Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej

Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki zatwierdził na nową 4 letnią kadencję- do roku 2019, 17 nowych członków Rady Duszpasterskiej oraz 12 członków Rady Ekonomicznej. Łącznie 29 parafian. Poza tym, z urzędu wchodzą w ich skład Ks. Proboszcz jako Przewodniczący i Ks. Wikariusz. Radni mają wspomagać kapłanów w prowadzeniu życia duszpasterskiego, a także sprawach ekonomicznych naszej Parafii. Czynią to m.in. poprzez rady, inicjatywy i konkretną pomoc.

W trzecią niedzielę Adwentu, zawaną tradycyjnie Gaudete (Radości), przeżywaliśmy bardzo ważne wydarzenie dla naszej Wspólnoty Parafialnej. Nowi członkowie rad, wobec Księży i całej Parafii, podczas Mszy św. o godz. 11:30, dotykając Księgi Świętej Ewangelii, złożyli uroczystą przysięgę. Jako Wspólnota otaczyliśmy radnych naszą modlitwą, aby krzepili nas przykładem swojej wiary, by nie brakowało im zapału, pomysłów oraz Bożej gorliwości i radości.  Zobacz zdjęcia.

————————————–

2015/2016- Krąg biblijny

W tym roku duszpasterskim, w czasie rozważania Pisma św. na Kręgach biblijnych, zajmujemy się najważniejszymi fragmentami Starego Testamentu. Staramy się w świetle Słowa spojrzeć na takie kwestie jak: powstanie świata i człowieka, przyczyna zła, potop, pascha żydowska. W tym roku dodatkowo towarzyszy nam medytacja obrazów znanych mistrzów malarstwa europejskiego. Serdecznie zapraszamy każdego, kto ma otwarte i ciekawe serce!

————————————–

2 listopada 2015r.- Dzień Zaduszny

W ten poniedziałkowy wieczór zgromadziliśmy się na Eucharystii, aby wesprzeć naszą modlitwą Wszystkich Wiernych Zmarłych, a szczególnie zmarłych w minionym roku Parafian. Było ich od 1 XI 2014r. 49 osób. Przedstawiciele rodzin, podczas specjalnej modlitwy powszechnej zapalali lampkę znicza, przy dekoracji żałobnej w czasie wyczytywania zmarłych. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

Zdjęcia z kościoła.

————————————–

12 września 2015r.

Parafialny Dzień Chorych i Starszych

Razem z wieloma naszymi Parafianami, którzy doświadczają krzyża choroby i starości spotkaliśmy się przy ołtarzu Pańskim, podczas Eucharystii o godz. 10:00. Wiele osób skorzystało w tym dniu z pomocy sakramentu Chorych, który można było przyjąć w czasie Mszy, po homilii. Modliliśmy się o cierpliwość i wytrawałość dla nas, w niesieniu swoich osobistych krzyży. Po Mszy św. nasz Parafialny Caritas przygotwał spotkanie przy kawie i placku, na który przybyło prawie 60 osób.

————————————–

7 września 2015r.

Dożynki Parafialne

Wdzięczni Bogu za tegoroczne plony, pomimo suszy, zgromadziliśmy się jako Wspólnota naszej Parafii na uroczystej Mszy Św. o godz. 11:30. Przedstawiciele poszczególnych wiosek oraz działkowców przynieśli jako dary do ołtarza trzy wieńce dożynkowe oraz kosz z owocami, warzywami i kwiatami. Przygotowaniem do tego wydarzenia było również czuwanie przy kopii krzyża oraz ikony Matki Bożej Światowych Dni Młodzieży, które do niedzieli gościliśmy w naszej Parafii.

Zobacz zdjęcia

————————————–

1-5 lipca 2015r.

Wyjazd młodzieży naszego Duszpasterstwa

Tegoroczne wakacje młodzież naszej Parafii spędziła w Trzebini k. Żywca u sióstr Karmelitanek Misyjnych. Choć wyjazd nie był za długi to przezyliśmy go intensywnie. Poznając ciekawych ludzi w pociągach, pokonując Babią Górę (pomimo wyczerpania z powodu długiej trasy i upału), czy też zwiedzając słynne Muzeum Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. Przede wszystkim zaś spędziliśmy dobry czas zbliżając się do Pana Boga oraz do siebie nawzajem.

————————————–

26 czerwca 2015r.

Zakończenie roku szkolnego

Radosne twarze uczniów wypełniły mury naszego kościoła. Wspólnie podczas Mszy św. dla naszego Liceum oraz szkół podstawowych dziękowaliśmy za piękny rok szkolny oraz prosiliśmy o dobre i bezpieczne wakacje. Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom gratulujemy zakończenia kolejnego etapu edukacyjnego 🙂

————————————–

21 czerwca 2015r.

Podsumowanie programu Tata nauczyciel wiary

O godz. 15:00 ojcowie naszej Parafii wraz ze swoimi dziećmi i całymi rodzinami przed Domem Parafialnym zasiali ziarenka gorczycy, które zbierali wraz z dzieciakami przez cały ubiegły rok. Ziarenka są symbolem nszej wiary, która musi się rozwijać i wzrastać. W sposób szczególny odpowiedzialni za wiarę u dzieci są ojcowie. Po zasianiu nastąpił wspólny taniec- Beligijka. Nastepnie w Domu Parafialnym spotkaliśmy się na różnych rodzinnych konkursach, zabawach oraz pysznych plackach, które upiekły nasze kochane mamy.

————————————–

14 czerwca 2015r.

Zakończenie Biegu Wiary

Około 50 dzieci z naszej Parafii, uroczyście zostało udekorowane medalami za aktywne uczestnictwo w Biegu Wiary przez cały miniony rok duszpasterski podczas Mszy św. o godz. 11:30. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkie dzieci zapraszamy do wzięcia udziału w następnej edycji, już o września!

————————————–

12 czerwca 2015r.

Uroczystość NSPJ

Odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa- drugiego Patrona naszej Parafii odprawił ks. kan. Henryk Demut o godz. 18:00. Z tej okazji przyjechał również do nas, były proboszcz ks. kan. Henryk Szwarc. Później modliliśmy się tradycyjnie na gostyńskim rynku przed figurą Serca Pana Jezusa.

————————————–

4-11 czerwca 2015r.

Uroczyste obchody Bożego Ciała i Jego oktawy.

Godnie uczciliśmy przez liczne uczestnictwo we Mszach Świętych, odśpiewane Nieszpory oraz procesje Pana Jezusa ukrytego dla nas w Najświętszym Sakramencie.

Zdjęcia z zakończenia oktawy.

————————————–

30 maja 2015r.

I Samochodowy Rajd Parafialny

Ostatnią sobotę maja spędziliśmy na Rajdzie Parafialnym, który rozpoczął się od modlitwy w naszym kościele o godz. 9. Następnie samochodami pojechaliśmy do Kunowa, gdzie zwiedziliśmy muzeum kolei oraz przesiedliśmy się na drezyny. Wszyscy- od najmłodszych do najstarszych uczestników, mieli wielką radość, jadąc i napędzając ręcznie drezyny. W trakcie jazdy- w Bielewie zatrzymaliśmy się na dobrą kawę oraz domowy placek. Kolejnym punktem naszego rajdu było opactwo oo. Benedyktynów w Lubiniu, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej przez Ks. Michała, a także zostaliśmy oprowadzeni po kościele przez o. Proboszcza Kornela Filipowskiego. Po południu zatrzymaliśmy się w Cichowie- Soplicowie na obiad i chwilę odpoczynku. Z Cichowa pojechaliśmy do Żelazna, gdzie znajdują się pozostałości grodu pierścieniowatego. Rajd zakończyliśmy w Starym Gostyniu nabożeństwem majowym.

Zobacz zdjęcia z Rajdu

————————————–

27 maja 2015r.

Bierzmowanie

Ksiądz biskup Damian Bryl podczas uroczystej Mszy Świętej, wieczorem udzielił 36 młodym ludziom z naszej Parafii sakramentu Bierzmowania. Życzymy im otwartości na działanie Bożego Ducha, rozwoju człowieczeństwa oraz dojrzałości w wierze.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

————————————–

25 maja 2015

Odpust parafialny- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Imieniny naszej Parafii rozpoczęły się już w sobotę popołudniu. Obchody rozpoczęły się specjalnymi Nieszporami z Wigilii Uroczystości Zesłania Ducha Św. Następnie po Mszy Św. młodzież z naszego Duszpasterstwa poprowadziła słowno- muzyczne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Dzień zakończyliśmy nabożeństwem majowym o godz. 21.

Świętowanie trwało dalej przez całą niedzielę. Jego kulminacją była uroczysta Suma Odpustowa, którą odprawił dla nas o. Kornel Filipowski- benedyktyn, proboszcz z pobliskiego Lubinia. Na zakończenie Mszy św. obeszliśmy nasz kościół razem z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie w procesji.

Po Mszy Św. nie zabrakło wspólnego przy stole. Na wszystkich parafian i gości czekały przepyszne wyroby ze świniobicia oraz placki. W ten jeden dzień w roku można było wejść na wieżę naszego kościoła, aby zobaczyć mechanizm naszego zegara, dzwon oraz piękną panoramę naszego miasta. Na dole dla dzieciaków czekały również rodzinne pierniki do udekorowania.

Wszystkim Wam drodzy Parafianie, dziękujemy za pomoc w przygotowaniu Odpustu oraz wspólne Jego przeżycie.

Zobacz zdjęcia z Odpustu

————————————–

3 maja 2015r.

Uroczystość I Komunii św.

Dzisiaj w naszym kościele z rąk Księdza Proboszcza, po raz pierwszy do swojego serca przyjęło Pana Jezusa 46 dzieci. Towarzyszyli im rodzice, dziadkowie, krewni, a także zaprzyjaźnieni kapłani.

Zobacz zdjęcia

————————————–

3 kwietnia 2015

Wielka Sobota – Wigilia Zmartwychwstania.

Z radością spotkaliśmy się ze Zmartwychwstałym Panem w pierwszej Mszy Wielkanocnej. W uroczystą Liturgię zaangażowało się wielu z nas, co widać na zdjęciach. Po Mszy wyszliśmy z procesją rezurekcyjną i trzy razy okrażając nasz kościół głosiliśmy światu radośc i piekno Zmartwychwstania Pańskiego.

Zobacz zdjęcia z Liturgii

————————————–

3 kwietnia 2015

Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa.

Dzień Żałoby. Wspólnie trwaliśmy na adoracji przy Ciemnicy. Nasza młodzież przygotowała czuwanie, które trwało do godz. 24:00. W Wielki Piątek Kościół nie odprawia na całym świecie Eucharystii. O godz. 19:00 zgromadziliśmy się więc na specjalnej Liturgii, czcząc mękę i śmierć Bożego Syna. W sposób szczególny uczyniliśmy to całując osobiście Krzyż.

Zobacz zdjęcia z Liturgii:

————————————–

2 kwietnia 2015

Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy: ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz przykazania bratniej miłości.

O godz. 19:00 zgromadziliśmy się w naszym parafialnym Wieczerniku, aby podziękować Jezusowi za dar Eucharystii i kapłaństwa. Po raz pierwszy w historii naszej Parafii uczestniczyliśmy również w obrzędzie Mandatum. Ksiądz Proboszcz podobnie jak Pan Jezus umył nogi 12 mężczyznom z naszej Parafii. Ten gest miał nam przypomnieć o potrzebie wzajemnej miłości oraz służbie. Pod koniec Mszy św. delegacje różnych grup duszpatserskich złożyły naszym kapłanom życzenia. Nastepnie Pana Jezus został przeniesiony do tzw. Ciemnicy, którą w tym roku zbudawał Domowy Kościół.

Zobacz zdjęcia z Liturgii:

————————————–

25 marca 2015

Dzień Świętości Życia

Jak co roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego podczas wieczorenej Mszy św., dziękowaliśmy dobremu Boga za dar każdego życia. Ok. 20 osób podjęło w naszej Parafii duchową adopcję dziecka poczętego- jeszcze nienarodzonego, którego życie znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. Po Mszy mieliśmy mozliwość obejrzeć animację graficzną nt. powstawania i kształtowania się życia ludzkiego w jego początkach.

————————————–

18 lutego 2015

Środa Popielcowa

Posypaniem naszych głów popiołem rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu. Oby był on owocny w nawrócenie serc wszystkich parafian i zbliżenie się do wieczności.

————————————–

27 grudnia 2014- 15 lutego 2015

Kolęda

Z wizytą duszpasterską odwiedziliśmy prawie całą społecznośc naszej Parafii.Wszystkim z serca dziekujemy za otwarte drzwi, wspólną modlitwę, rozmowę, zainteresowanie życiem Parafii oraz złożone ofiary podczas Kolędy!

————————————–

21 listopada 2014

Spotkanie z historykiem IPN

W piątek 21 XI br. gościliśmy w naszej Parafii p. Jarosława Burchardta, który jest historykiem poznańskiego oddziału IPN. Przyjechał on do nas z wykładem na temat żołnierzy wyklętych oraz aparatu terroru polskiego państwa komunistycznego w latach 1944-1989. Po wykładzie odbyła cię interesująca dyskusja.

————————————–

11 listopada 2014r.

Dzień Niepodległości

Dzisiaj na Mszach św. o godz. 10 i 18 modliliśmy się w intencji naszej niepodległej Ojczyzny. Po Mszy wieczornej, w naszym Domu Parafialnym spotkaliśmy się również na Wieczorze Patriotycznym. Było dużo śpiewu pieśni patriotycznych (niektórzy dziwili się, że mamy tak wiele nieznanych zwrotek), rozmów o historii naszego kraju, a także dobrej kawy i placka.

————————————–

2 listopada 2014r.

Dzień Zaduszny

Na Mszy św. o godz. 17:00 w naszym kościele, gorąco modliliśmy się za wszystkich zmarłych, szczególnie zaś naszych Parafian, którzy odeszli do wieczności w minionym roku. Rodziny zmarłych miały możliwość zapalenia świeczki symbolizującej naszą pamięć i modlitwy pod specjalnie przygotowaną dekoracją, przy krzyżu w nawie bocznej. WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAĆ PANIE…

————————————–

26 października 2014r.

Imieniny Księdza Proboszcza Tadeusza

Z okazji Imienin, pragniemy życzyć naszemu Księdzu Proboszczowi otwartego serca na natchnienia Ducha św., wielu łask oraz zdrowia i nowych pomysłów dla naszej Wspólnoty Parafialnej! W niedzielę o godz. 11:30 modliliśmy się na uroczystej Mszy św. w Twojej Intencji drogi Solenizancie. Później o godz. 15:30 Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich Parafian na imieninową kawę i placek!

————————————–

12 października 2014r.

Dzień Papieski

Młodzież z gostyńskiego Liceum, pod opieką p. Justyny Jurdzińskiej przygotowała dla naszej Parafii z okazji Dnia Papieskiego spotkanie z św. Janem Pawłem II. O godz. 16 mogliśmy wysłuchać ciekawych refleksji naszego wielkiego Rodaka zawartych w głębokich i poruszających tekstach poetyckich, homiletycznch oraz w pięknych pieśniach. Całość zakończyliśmy uwielbieniem Jezusa i litanią do św. Jana Pawła.

Więcej w zakładace Galeria.

————————————–

11 października 2014r.

Parafialny Dzień Chorych i Starszych

Dzisiaj spotkaliśmy się z naszymi chorymi i starszymi Parafianami na Mszy św. połączonej z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po niej odbyło się spotkanie przy kawie i placku w Domu Parafialnym. Przyszło tyle osób, że nasza salka parafialna pękała w szwach! Drodzy seniorzy i chorzy dziękujemy za przykład Waszej głębokiej wiary i miłości do Pana Jezusa. Prosimy, abyście swoje cierpienie ofiarowali także w intencji naszej Wspólnoty. Bóg zapłać!

Spotkanie rejonowe ministrantów

W sobotę gościliśmy również o godz. 14 rejonowy zjazd ministrantów z naszego i pobliskich dekanatów, który poprowadził ks. Karol Maciejak. Wszystkim ministrantom życzymy gorliwości  i radości w pełnieniu Służby przy Ołtarzu Pańskim!

————————————–

28 września 2014

Imieniny Księdza Michała

Rodziną kapłana jest Wspólnota, do której jest on posłany. Dlatego swoje Imieniny Ksiądz Michał swiętował wraz z całą naszą Parafią. Wpierw była Msza św. koncelebrowana o godz. 11:30, którą Ks. Proboszcz odprawił w int. Księdza Wikariusza, a po południu spotkanie przy kawie i placku w Domu Parafialnym. Księdzu Michałowi życzymy otwartego serca na natchnienia Ducha Świętego!

————————————–

31 sierpnia 2014

Powitanie Księdza Proboszcza Tadeusza Murawskiego

Nowy Ksiądz Proboszcz Tadeusz Murawski zainstalowany w naszej Parafii! Na ręce Księdza Wikariusza Michała Przybylskiego, wobec zgromadzonej licznie Wspólnoty Parafialnej na uroczystej Mszy św. o godz. 11:30, nowy Ksiądz Proboszcz złożył prawowierne wyznanie wiary i objął urząd proboszcza. Witamy Cię serdecznie Księże Proboszczy i życzymy, abyś był naszym dobrym Pasterzem oraz Gospodarzem według Serca Jezusowego. A w tym trudzie niech wspomaga Cię sam Duch św.

—————————————-

24 sierpnia 2014

Pożegnanie Księdza Proboszcza Jacka Stawika i Wikariusza Damiana Prussa

Jako Wspólnota Parafialna pożegnaliśmy naszych duszpasterzy Księdza Proboszcza Jacka Stawika oraz Księdza Wikariusza Damiana Prussa na uroczystej Mszy Świętej o godz. 11:30. Dziękowaliśmy im za wszelkie dobro oraz trud włożony dla naszej Parafii. Były życzenia, delegacje, kwiaty, wzruszenie… Drogim Księżom życzymy świętości i życzliwych ludzi na nowych placówkach duszpastesrkich.

Więcej w zakładce Galeria!

————————————

1 sierpnia 2014 r.

Ksiądz Michał Przybylski powitany w naszej parafii!

Liczne grono parafian zgromadziło się 1 sierpnia na wieczornej Eucharystii, by w duchu modlitwy powitać nowego Wikariusza – Księdza Neoprezbitera Michała Przybylskiego w progach naszej pięknej parafialnej świątyni! Ksiądz Proboszcz, zwracając się do Księdza Michała życzył, by czas dwoch lat w naszej parafii pogłebił jego miłość do kapłańskiej posługi oraz okazał się dobrym wejściem w pierwociny kapłaństwa. Księdzu Michałowi życzymy wielu łask BOżych koniecznych do dobrego i owocnego spełniania posługi.

Więcej informacji o Księdzu Michale w zakładce Duszpasterze!

————————————

16-24 lipca 2014 r.

Grupa Młodzieżowa zdobywała góry!

W środę, 16 lipca br. punktualnie o godzinie 23:15, gdy na semaforze wyjazdowym ze stacji Poznań Główny pojawiło sie zielone światło, rozpoczeła się tegoroczna wakacyjna przygoda naszego duszpasterstwa młodzieży. Wzorem roku ubiegłego w gronie liczącym 12 osób + ksiądz Damian, wyruszyliśmy pociagiem do Zakopanego. Podobnie jak ostatnio zamieszkaliśmy na Jaszczurówce u Siostr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Niestety, jak do nie raz w lipcu była, nie dopisała nam pogoda i moglismy wyjść w góry tylko dwa razy. Dzięki temu inaczej organizowaliśmy czas – równie pięknie jak na górskich szlakach, pogłębiając naszą więż z Bogiem i między nami.

Wszyscy wrócili cali i zdrowi, kończąc górską wyprawę w czwartek, 24 lipca, również na stacji Poznań Główny! 🙂

————————————

27 czerwca 2014 r.

Uczciliśmy Serce Jezusowe wynagradzając za grzechy nasze i całego świata!

Dzień po tradycyjnej Oktawie Bożego Ciała jest jakby drugim świętem patronalnym naszej parafii. Z tej okazji co roku odbywa się w naszym kościele całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Adorację rozpoczęła Msza Świętą o godzinie 9:00, po której Ksiądz Proboszcz dokonał uroczystego wystawienia Ciała Pana Jezusa w monstrancji. Nabożeństwo zakończyło się Mszą Święta o godzinie 18:00. Po wieczornej Eucharystii udaliśmy się do gostyńskiej fary, by wziąc udział w procesji eucharystycznej, która zawsze tego dnia udaje się na gostyński rynek, gdzie znajduje się pomnik Serca Jezusowego. Jest to dla całego Gostynia okazja do wyrażenia czci i miłości wobec Boskiego Serca. Szkoda, że modlitwę na rynku zakłócili niewierzący, którzy nieczego niepojmując siedzieli w ogródkach piwnych, zajadając kiełbaski – znak czasu!

Niech nasza miłość do Serca Jezusowego będzie dowodem czci i wdzięczności do Zbawiciela za to, że otworzył nam niebo przez swoją Mękę na Krzyżu!

————————————

22 czerwca 2014 r.

!!! NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE W HISTORII NASZEJ PARAFII !!!

Ku wielkiej i nieocenionej radości duszpasterzy oraz wiernych naszej parafii, Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, dnia 22 czerwca 2014 r., podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 11:30, dokonał historycznego aktu konsekracji naszego kościoła parafialnego. Do tego wzniosłego i niepowtarzalnego momentu nasza wspólnota przygotowywała się wiele lat. Wyposażano, remontowano i upiękrzano kościół, by całkowicie gotowego, po ponad stu latach od jego wznieseinia przedstawić Bogu i oddać Jemu na własność.

Niech ten akt poświęcenia nie tylko pomnoży łaski udzielane nam przez Boga w naszej świątyni, ale także na trwałe wyryje się w naszej wdzięcznej pamięci!!!

Bogu niech będą dzięki!!!

————————————

14 czerwca 2014 r.

Ministranci uczestniczyli w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Służby Liturgicznej!

W sobotę, 14 czerwca, odbyła się od dawna zapowiadana pielgrzymka ministrantów z terenu naszej Archidiecezji. Spotkanie, ktorego głównym punktem była Eucharystia celebrowana przez Ks. Bpa Grzegorza Balcerka, odbyło sie już piąty raz z rzędu – tym razem w Sanktuarium NMP w Lubaszu. Nasza Parafia była reprezentowana przez kilkunastu ministrantów. Miejsmy naszieję, że to spotkanie przyniesie wiele duchowych owoców!

————————————

7 czerwca 2014 r.

ŚWIĘTOWALIŚMY ODPUST PARAFIALNY

Jak zwykle w Wigilię Zesłania Ducha Świetego o godzinie 18:00, nasza świątynia została wypełniona po brzegi przez uczestników uroczystej Eucharystii odpustowej ku czci patrona naszej parafii – Ducha Świętego. Mszy Świętej i procesji euchatystrycznej przewodniczył Ks. Kanonik Krzysztof Skowroński – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Poznaniu. Dziękujemy Bogu za łaske tej uroczystości, która wpisała się w ostatni etap przygotowań i oczekiwania na konsekrację naszego kościoła.

———————————–

25-26 maja 2014 r.

Czas modlitwy o urodzaje nastał!

Tradycyjnie – przez trzy dni po 6. Niedzieli Wielkanocnej odbywały się w naszej parafii tzw. „Dni Krzyżowe”. Jest to modlitwa błagalna o urodzaje i bezpieczeństwo podczas żniw. Jak zawsze każdego dnia poszczególne miejsca stacyjne modlitw gromadziły szerokie grono wiernych. W Poniedziałek odbyła się modlitwa w kaplicy w Czachorowie. We wtorek w Czajkowie – przy najdalej ze wszystkich oddalonej od kościoła figurze Matki Bożej. W środę odbyła się modlitwa w Brzeziu, przy starym krzyżu. Ufamyy, że Pan Bóg pobłogosławi nam w tegorocznych zbiorach i ustrzeże nas od głodu i niebezpieczeństwa.

———————————–

25 maja 2014 r.

Syn naszej Parafii – Ks. Rafał Banaszak, Srebrnym Jubilatem!

Wielka radością dla naszej wspólnoty jest 25-lecie święceń kapłańskich, pochodzącego z naszej Parafii Ks. Rafała Banaszaka. Jubilat jest obecnie proboszczem Parafii pw. św. Józefa w Obornikach Wielkopolskich, gdzie dzisiaj uroczyście, podczas Mszy Świętej dziękował Panu Bogu za dar powołania kapłańskiego. Na uroczystości był nasz Ksiądz Proboszcz, który oficjalnie reprezentował nas podczas tego wydarzenia wraz z paru osobami, które dołączyły się do delegacji. KsiędzyRafałowi życzymy wiele łask Bożych na dalsze lata kapłańskiego posługiwania oraz jak zawsze czekamy na niego, gdy będzie odwiedzał naszą Parafię.

———————————–

22 maja 2014 r.

Nowy Wikariusz naszej Parafii już wyświęcony!

W czwartek, 22 maja o godzinie 16:00 JE Ks. Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, udzielił 12 diakonom święceń prezbiteratu. Wśród nowo wyświęconych kapłanów jest też ks. Michał Przybylski – nowy Wikariusz w naszej Parafii, którym stanie się z dniem 1 lipca br. Księdzu Neoprezbiterowi życzymy by radośćz otrzymanych święceń kapłańskich ciągle się w nim pomnażała dla pożytku duchowego ludzi do których został posłany. Szczęść Boże Księże Michale! Czekamy na Twoją obecność pośród nas!

———————————–

19 maja 2014 r.

Liczna grupa naszej młodzieży przyjęła Sakrament Bierzmowania!

W poniedziałek, 19 maja br., który od lat – ze względu na odprawianą tego dnia nowennę, jest w naszej Parafii dniem szczególnego uwielbienia Ducha Świętego – 67 młodych osób, przyjęło sakrament Bierzmowania z rąk JE Ks. Biskupa Grzegorza Balcerka. Grono nowo wybierzmowanych stanowią zasadniczo uczniowie III klasy gimnazjum, ale było też kilkoro dorosłych, którzy osobno przygotowywali się do tego sakramentu. Najstarszy kandydat miał 24 lata. Otoczmy naszą modlitwą nowo wybierzmowanych, aby dary, jakie otrzymali od Bożego Ducha – jak najlepiej wykorzystali i okazali się prawdziwymi świadkami Chrystusa w świecie!!!

———————————–

4 maja 2014 r.

Po rocznej przerwie dzieci znowu przystąpiły do I Komunii Świętej

Gdy zakwitają Kasztanowce jest to nie tylko znak nadchodzącej matury, ale przede wszystkim zbliżającej się Pierwszej Komunii Świętej dzieci naszej parafii. Wszyscy czekaliśmy na tę uroczystość, zwłaszcza, że w zeszłym roku, z powodu wdrożenia reformy oświaty związanej z obniżeniem wieku szkolnego, nie było tego pięknego święta. Pierwszy raz w życiu Ciało Pana Jezusa przyjęło w tym roku 42 dzieci (21 chłopców i tyle samo dziewcząt). Otaczajmy je naszą modlitwą, by zachowały i rozwijały wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramentem. Módlmy się także za rodziców i rodziny tych dzieci, aby otrzymali od nich przykład związania swojego życia z Jezusem w Eucharystii.

———————————–

27 kwietnia 2014 r.

Wielcy Papieże – Wielkimi Świętymi!

Niedziela Miłosierdzia Bożego była w tym roku szczególnie radosna. Doczekaliśmy się kanonizacji błogosławionych papieży: Jana XXIII oraz naszego Rodaka Jana Pawła II. Podczas każdej Mszy Świętej wspominaliśmy ich świętość oraz umiłowanie Bożego Miłosierdzia. O godzinie 15:00 Ksiądz Proboszcz odprawił uroczyste nabożeństwo dziękczynne, w którym jako Parafia uwielbialiśmy Boga za dar Jego Miłości do ludzi oraz uczciliśmy nowych świętych.

Święci papieże: Janie i Janie Pawle, módlmy się za nami!

———————————–

26 kwietnia 2014 r.

Ministranci zdobyli puchar Naszego księdza Dziekana!!!

W sobotę, 26 kwietnia odbył się Dekanalny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Księdza Dziekana Dekanatu Gostyńskiego. Turniej był rozgrywany w trzech kategoriach: ministranci Szkoły Podstawowej, ministranci Gimnazjum oraz ministranci starsi. W Turnieju uczestniczyło w sumie 10 drużyn. W kategorii najmłodszych ministrantów puchar zdobyła służba liturgiczna z Siemowa, zaś w kategorii ministrantów starszych trofeum powędrowało do Piasków. Nasi ministranci wygrali w kategorii ministrantów Gimnazjum, i dlatego puchar w tej kategorii pozostał w naszej parafii. Jesteśmy dumni z naszych ministrantów, zwłaszcza, że puchar nosi przecież imię naszego Księdza Proboszcza. Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych, ale przede wszystkim gorliwości w służbie Bożej!

———————————–

17-19 kwietnia 2014 r.

Triduum Paschalne w naszej parafii

Triduum Paschalne to tak naprawdę jedno wielkie święto ku czci Chrystusa Umęczonego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. Jest to centralny czas przeżywania i wyznawania naszej wiary w obecność Chrystusa – Pana i Zbawiciela w Jego Kościele. W Wielki Czwartek dziękowaliśmy za dar Eucharystii i Kapłaństwa. W Wielki Piątek adorowaliśmy Krzyż Chrystusa – źródło naszego zbawienia, zaś w Wielka Noc, czuwaliśmy razem ze Zmartwychwstającym Chrystusem w blasku Jego Światła. Cieszy fakt, że nasz kościół każdego dnia był wypełniony po brzegi, co stanowi dowód miłości do Boga.

———————————–

13 kwietnia 2014 r.

Niedziela Palmowa Dekanalnym Dniem Młodzieży

Po raz pierwszy w Gostyniu, zgodnie ze zwyczajem Kościoła Powszechnego przeżywaliśmy w Niedzielę Palmową Dekanalny Dzień Młodzieży. Zorganizowany go duszpasterstwa miasta Gostynia, spośród których nad całością czuwało duszpasterstwo młodzieży „Źródło”, z parafii farnej, na czele z Ks. Marcinem Lewandowskim. Liturgia Kościoła wspomina w tym dniu wjazd Chrystusa do Jerozolimy i powitanie zgotowane Mu przez ludzi zgromadzonych w Świętym Mieście, zwłaszcza tłumy młodzieży i dzieci Izraela, rozpoznających w Jezusie Syna Dawidowego, który przyszedł wybawić Lud. Na pamiątkę tych wydarzeń młodzież po południu zgromadziła się na gostyńskim rynku. Tam zostało odczytane przesłanie papieża Franciszka, przedstawiona była pantomina ewangelizacyjna, a następnie uformowała się procesja liturgiczna z poświęconymi palmami, która przeszła do Domu Katolickiego, gdzie wszyscy uczestniczyli w Mszy Świętej. Później duszpasterstwa gostyńskie wystawiały swoje skecze w ramach radosnego spotkania Można też było posłuchać śpiewu zespołu „Jaffa”, działającego przy farze. Całe spotkanie posłużyło zbudowaniu wspólnoty i pogłębieniu więzi między młodymi ludźmi, dla których Jezus jest fundamentem życia.

———————————–

12 kwietnia 2014 r.

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

Kilkunastoosobowa grupa naszej młodzieży wraz z księdzem Damianem, w sobotę przed Niedzielą Palmową w godzinach wieczornych, udała się do Poznania, by po raz kolejny przeżywać Misterium Męki Pańskiej zorganizowane przez środowisko studenckie miasta Poznania. Tegoroczne Misterium było szczególne, ze względu na bliskość kanonizacji Bł. Jana Pawła II, którego postać zawsze była przywoływana podczas misteryjnych refleksji i modlitwy. Jak zawsze, aktorzy pięknie odegrali swoje role, wkładając w nie, nie tylko swój talent, ale także modlitwę i miłość do Chrystusa ukrzyżowanego. Całości przedsięwzięcia patronował obecny na miejscu Ks. Abp Stanisław Gądecki, który pobłogosławił zebranych i wygłosił krótkie słowo. Obecność na misterium napewno pomogła młodzieży przyeżywać wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Oby w przyszłym roku możliwe było zorganizowanie tego duchowo-artystycznego przedsięwzięcia na poznańskiej Cytadeli!

———————————–

28 marca 2014 r.

Pan Redaktor Grzegorz Górny podzielił się z nami swoją wiarą!

Naszą Wspólnotę Parafialną spotkał zaszczyt goszczenia Pana Redaktora Grzegorza Górnego (byłego redaktora naczelnego „Frondy”, a obecnie publicysty tygodnika „W sieci”). W ogólnodostępnym spotkaniu zorganizowanym w piątek wieczorem mogli uczestniczyć wszyscy chętni z całego dekanatu gostyńskiego, w którym wiadomość o spotkaniu została rozpropagowana. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem, co spowodowało, że wszystkie miejsca w ławkach były zajęte. Konferencja o śladach Męki Pana Jezusa w relikwiach takich, jak np. Całun Turyński, czy Drzewo Krzyża Świętego, poruszyła obecnych i pięknie wpisała się czas Wielkiego Postu. Zebrani mieli możliwość zadawania pytań, z czego wielu skorzystało. Po spotkaniu była możliwość nabycia książek Pana Grzegorza – oddanego badacza prawdy o Jezusie Zmartwychwstałym! Panu Redaktorowi życzymy Bożego błogosławieństwa, zapału i radości z dawania świadectwa wierze!

————————————

26-28 marca 2014 r.

Licealiści przygotowywali się do głębszego przeżycia Wielkiej Nocy i kanonizacji Jana Pawła II!

Wielu uczniów Liceum Ogólnokształcącego znajdującego się na terenie naszej parafii, skorzystało z propozycji refleksji wielkopostnej, którą przygotował dla nich Ksiądz Karol Maciejak – wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Kórniku-Bninie. Tegoroczne rekolekcje miały nieco inny przebieg niż zwykle. W pierwszym dniu oprócz spotkania w kościele, po południu odbyła się akademia wprowadzająca w nastrój oczekiwania na fakt kanonizacji Jana Pawła II. Gościem specjalnym był znany wszystkim o. Jan Góra, dominikanin z Poznania, który wygłosił wykład o świętości Ojca Świętego i opowiedział o swoich spotkaniach z Papieżem Polakiem. Podczas akademii wystąpił także chór szkolny pod dyrekcją Pana Andrzeja Jankowskiego, a młodzież wyrecytowała poezję związaną z przesłaniem papieskim. Całość przygotowała i czuwała nad przebiegiem wydarzenia, nasza parafianka Pani Justyna Jurdzińska – polonistka z Liceum. Urozmaiceniem rekolekcji było piątkowe spotkanie z Panem redaktorem Grzegorzem Górnym, publicystą katolickim, który bardzo ciekawie i kompetentnie opowiadał o swoich poszukiwaniach relikwii Męki Pana Jezusa, czym zachwycił młodzież i pomógł zrozumieć tajemnice obecności Chrystusa w Eucharystii. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim, którzy przyczynili się do dobrego przeżycia rekolekcji przez młodzież licealną!

————————————

16-19 marca 2014 r.

Przeżyliśmy kolejne rekolekcje parafialne!

Zgodnie ze zwyczajem parafialnym, w Drugą Niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczęły się nasze rekolekcje parafialne. Tym razem poprowadził je o. Robert Wawrzeniecki – oblat ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z Poznania. Ojciec rekolekcjonista poprowadził rozważania dzieląc się swoją wiarą w Osobę Jezusa Chrystusa. Poprowadził także rekolekcje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół w Brzeziu. W trakcie tegorocznych rekolekcji Ojciec nawiązał do dawnej tradycji tzw. konferencji stanowych, które wygłosił dla rodziców, młodzieży oraz mężczyzn, co pięknie wpisało się w Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca NMP. Dziękujemy Ojcu Robertowi za święty czas rekolekcyjnych zmagań duchowych i życzymy obfitości Bożych łask w dalszym głoszeniu Ewangelii.

————————————-

14-15 marca 2014 r.

Młodzież na dniu skupienia w Puszczykowie

Mimo wietrznej i deszczowej pogody, z której słynie miesiąc marzec, grupa młodzieżowa naszej parafii wybrała się na kolejny dzień skupienia w Puszczykowie. Jak zawsze, także i tym razem skorzystaliśmy z gościnności Księdza Proboszcza Romana Poźniaka oraz puszczykowskich parafian. W piątek wieczorem, zaraz po przyjeździe nasza młodzież poprowadziła Drogę Krzyżową z udziałem parafian, a potem uczestniczyła w Mszy Świętej. W sobotę udaliśmy się na podchody po Wielkopolskim Parku Narodowym, które były nie tylko okazją do radości i uśmiechu, ale także do refleksji podczas wypełniania zadań pozostawionych przez grupę uciekającą. Wróciliśmy do Gostynia w sobotę późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi!

————————————-

18 lutego 2014 r.

Młodzież adorowała Krzyż Lednicki!

Wieczorem, 18 lutego, o godzinie 19:30 rozpoczęła się adoracja Krzyża Lednickiego przygotowana przez młodzież z naszego duszpasterstwa. Krzyż Lednicki – wykonany z drzewa orzechowego, wierna kopia jednego z pierwszych krzyży, które zostały znalezione podczas wykopalisk na Ostrowie Lednickim, gdzie co roku gromadzi się młodzież całej Polski na modlitewnym czuwaniu. Możliwość goszczenia tego krzyża była dla naszej grupy młodzieżowej wielkim wydarzeniem, zwłaszcza, że regularnie włącza się ona w lednickie czuwanie młodych. Radości przysporzył też fakt, że ten krzyż właśnie od Gostynia rozpoczął swoją peregrynację po Polsce w tym roku, żeby ostatecznie za dwa lata trafić w ręce Ojca Świętego Franciszka, podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Miejmy nadzieję, że nasza młodzież ponownie zobaczy ten krzyż właśnie podczas tego wydarzenia.

————————————–

13 lutego 2014 r.

Nabożeństwo fatimskie jak zawsze zgromadziło wielu!

Tradycyjnie już w 13. dzień miesiąca, ze względu na obecność w naszej wspólnocie figury Matki Bożej Fatimskiej – przywiezionej z Fatimy dla gostyńskich parafii w 2013 r., odbył się w naszym kościele Różaniec Fatimski, a po nim Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie. Mimo, że był to zwykły dzień pracy, wierni ze wszytskich gostyńskich parafii niemalże szczelnie wypełnili ławki naszego kościoła. Dobrze, że Gostyń modli się razem przez ręce Maryi!

————————————–

2 lutego 2014 r.

Chóry upodobały sobie nasz kościół parafialny!

Od początku roku w naszym kościele parafialnym, aż 4 razy mogliśmy słyszeć przepiękny śpiew różnych chórów, które zawitały do nas, by wyćwiczonymi i harmonicznie połączonymi głosami towarzyszyć celebracji liturgii Mszy Świętej. Nasza świątynia jest znana z doskonałej akustyki, którą dostrzega wielu muzyków. Zapewne ten walor naszego kościoła jest elementem przyciągającym śpiewaków, którzy chcą chwalić Boga i pomagać wiernym w skupieniu podczas Eucharystii. Każdorazowe towarzyszenie chórzystów w liturgii, rozbudza pragnienia i nadzieję, że nasza parafia doczeka się własnego chóru, który dzięki łasce Ducha Świętego – jedynego Źródła harmonii i piękna w świecie, będzie wspomagał nasze umysły w adorowaniu Boga.
Pielęgnując nadzieję, że powstanie kiedyś nasz chór parafialny, mogliśmy cieszyć się obecnością następujących:

4 stycznia, podczas Mszy Świętej o 18:00, zaśpiewał chór „Amber Singers”, pod dyrekcją Pana Jana Kondarewicza, z nadmorskiego Rewala. Nazwa tego chóru, pochodząca z języka angielskiego oznacza właściwie „Bursztynowi Śpiewacy”. Jest to chór mieszany, który zaśpiewał w naszym kościele znane polskie kolędy w klasycznym stylu, z podziałem na głosy. Chórzyści zaśpiewali bardzo subtelnie i spokojnie, co pomogło w jeszcze głębszej refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia.

5 stycznia, podczas Eucharystii o 9:30, pojawił się w naszym kościele znany nam chór gostyńskiego liceum. W całości składa się on z licealistów. Jego dyrygentem jest, bez reszty oddany chórowi, nasz parafianin – Pan Andrzej Jankowski, który swoją osobowością powoduje, że chórzyści śpiewają ze swoistą dla młodzieży werwą. Kolędy, które w ciekawej harmonii wybrzmiały podczas liturgii, przyczyniły się do rozpalenia entuzjazmu wiary w naszych sercach. Po Mszy Świętej, ku radości zgromadzonych, chór przez chwilę radośnie koncertował, za co otrzymał wielkie brawa.

24 stycznia, podczas wieczornej Mszy Świętej z nowenną do Najświętszego Serca Pana Jezusa, gościliśmy, a w zasadzie witaliśmy, jakby u siebie, chór „Sonore” z Zespołu Szkół w Brzeziu – na terenie naszej parafii, pod dyrekcją Pani Barbary Szymkiewicz. Dyrekcja i nauczyciele, którzy na co dzień pięknie pracują z dziećmi i młodzieżą, pokazali, że równie dobrze śpiewają. Kolędy w ich wykonaniu bardzo ubogaciły oprawę liturgii, która jest przecież prawdziwym przeżywaniem głębokiej tajemnicy realnego przychodzenia Pana Jezusa w Mszy Świętej. Chórzyści, dzięki ich zaangażowaniu, pomogli nam dostrzec Chrystusa, który zjawia się pośród nas pokornie i po cichu.
Na ten chór patrzymy z nadzieją, że stanie się stałym gościem, a może i gospodarzem śpiewaczym balkonu przy organach w naszym kościele!

2 lutego, podczas Liturgii o godzinie 9:30, gościliśmy chyba największy z chórów, jaki w tym roku śpiewał w naszej świątyni. Był to Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, pod dyrekcją Pani Iwony Wiśniewskiej-Salamon. Studenci, którzy zgłębiają tajniki wiedzy nauk ścisłych, dowiedli, że z matematyczną precyzją potrafią też wydobywać dźwięki w chóralnej harmonii. Podczas Liturgii chór wykonywał części stałe Mszy Świętej w języku łacińskim, wykonując chorał gregoriański – własny śpiew w liturgii rzymskiej oraz inne łacińskie pieśni liturgiczne, które wzorują się na chorale, a w tłumaczeniu polskim znamy je jako: „O święta uczto”, czy też „Gdzie miłość wzajemna i dobroć”. Przepiękne wykonanie dodało powagi celebracji Eucharystii w Święto Ofiarowania Pańskiego, które jest zatrzymaniem nad prawdą o przybyciu Chrystusa – Jedynego Zbawiciela do świątyni i napełnieniu jej chwałą Bożą.
Po Eucharystii chór koncertował na stopniach prezbiterium, śpiewając nie tylko pieśni chorałowe i cerkiewne, ale także kilka starych, polskich piosenek ludowych.
Chór został nagrodzony gromkimi brawami licznie zgromadzonych parafian, którzy nakłonili przez to chórzystów do potrójnego bisu! Mamy nadzieję, że Chór Kameralny ZUT w Szczecinie jeszcze kiedyś do nas zawita!

Wszystkim chórzystom życzymy, by śpiewanie na chwałę Bożą pogłębiało ich wiarę i relację z Panem Bogiem, od którego otrzymali tak wielki talent!!!

Szczęść Boże!

————————————-

31 stycznia 2014 r.

Odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii zakończone!

W środę, 29 stycznia zakończyły się tegoroczne odwiedziny duszpastreskie w naszej parafii, zwane popularnie „kolędą”. W tym roku Ksiądz Proboszcz i Wikariusz, z modlitwą i Bożym błogosławieństwem odwiedzili w sumie przeszło 900 rodzin.
Niech czas kolędowania przyniesie dobre owoce wiary, nadziei i miłości dla Wspólnoty Kościoła, której częścią jest nasza parafia. Obyśmy umieli współtworzyć ją z gorliwością – na wiekszą chwałę Bożą!
Ofiary składane podczas odwiedzin duszpasterskich zostały przeznaczone na nowe ławki w kościele parafialnym.

————————————-

6 stycznia 2014 r.

Kolędnicy misyjni wyruszyli z zapałem!

W Uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną popularnie świętem „Trzech Króli”, gdy Kościół wspomina pokłon Mędrców ze Wschodu, którzy jako poganie rozpoznali w nowonarodzonym Jezusie Chrystusie Zbawiciela świata, kilkanaście grupek dzieci naszej parafii – w wieku szkolnym, wyruszyło na szlak kolędowy do domów naszych parafian, w których nie będzie w tym roku wizyty duszpasterskiej. Dzieci zostały uroczyście pobłogosławione na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 11:30 i rozeszły się po wyznaczonych trasach. W tym roku kolędnicy misyjni będą, oprócz głoszenia nowiny o Bożym Narodzeniu, zbierać ofiary na ubogie dzieci z terenów Konga w Afryce. Wszyscy kolędnicy byli ubrani w przepiękne stroje przedstawiające: Matkę Bożą, Świętego Józefa, królów, aniołów i pasterzy, będące ich znakiem rozpoznawczym. Rodzicom i Paniom Katechetkom składamy serdeczne podziekowania za przygotowanie dzieci i wspieranie ich w pięknym, ale i trudnym dziele kolędowania!

————————————-

29 grudnia 2013 r.

Nowy zastęp ministrantów !

W niedzielę, 29 grudnia, podczas Mszy Świętej o godz. 11:30, ku wielkiej radości całej naszej wspólnoty parafialnej, grupa ministrancka wzbogaciła się o 9 chłopców, którzy pragną służyć Chrystusowi przy ołtarzu! Nowi ministranci, przez dwa miesiące, podczas regularnych zbiórek przygotowywali się do tej zaszczytnej funkcji.
Po raz pierwszy od wielu lat grono ministranckie zasiliło dwóch chłopców z Czajkowa, co sprawiło, że wszystkie wioski należące do naszej parafii, mają obecnie swoich przedstawicieli w służbie liturgicznej!
Oto nazwiska nowych ministrantów: Biernacki Jakub, Bonawenturczyk Antoni, Gbiorczyk Piotr (Czajkowo), Gbiorczyk Stanisław (Czajkowo), Hajduk Szymon, Kozłowski Jan, Kręgielczak Robert, Mader Bartosz, Rajewski Kacper.
Nowo ustanowionym ministrantom życzymy wytrwałości i wielkiej gorliwości, a ich rodzicom radości z tego, że ich synowie są bliżej ołtarza Pańskiego!
Szczęść Boże!

————————————-

28 grudnia 2013 r.

Odwiedziny kolędowe czas zacząć!

W sobotę, 28 grudnia, rozpoczęliśmy w naszej parafii czas odwiedzin duszpasterskich zwanych popularnie Kolędą. Na przełomie 2013/14 roku odwiedzimy tę częśc parafii, która nie miała Kolędy w roku ubiegłym. Na trasie kolędowania znajdzie się Czajkowo, Czachorowo, Brzezie i gostyńskie osiedla mieszkaniowe przy ul. Górnej wraz z paru innymi ulicami.
Niech to będzie błogosławiony czas wspólnej i pełnej wiary modlitwy kapłanów wraz z wiernymi naszej parafii oraz uproszania błogosławieństwa Bożego dla różnych spraw codziennego życia!

Zachęcamy do zabierania wody święconej z zakrystii naszego kościoła!

————————————-

22 grudnia 2013 r.

Dekanat Gostyński ma nowych lektorów !!!

W sobotę, 21 grudnia, po zakończeniu kursu lektorskiego, który odbywał się w naszej parafii – 24 ministrantów  pochodzących z 7 parafii dekanatu, z wynikiem pozytywnym złożyło tzw. egzamin lektorski. Zakres egzaminu obejmował teologię biblijną, liturgikę i fonetykę. Po złożeniu tego egzaminu – w niedzielę, 22 grudnia, nasz Ksiądz Proboszcz, który jest też Dziekanem Dekanatu Gostyńskiego, przez liturgiczny obrzęd, podczas Mszy Świętej o godzinie 11:30, przyjął wspomnianych ministrantów do grona lektorów.
W kazaniu Ksiądz Dziekan podkreślił, że odczytywanie słowa Bożego podczas Mszy Świętej to wielki zaszczyt, ale zarazem wielkie zobowiązanie, które powinno mobilizować lektorów do życia słowem Bożym na codzień.
Grono nowych lektorów zasiliło 8 ministrantów z naszej parafii: Hajduk Marcin, Kawczyński Mikołaj, Łukaszewski Kacper, Marcinkowski Krzysztof, Przybył Marceli, Skibicki Daniel, Szymański Damian i Woźnica Ireneusz.

Nowym lektorom gratulujemy i życzymy gorliwego sełniania swojej nowej i zaszczytnej, liturgicznej funkcji!!!

Specjalne podziękowanie składamy p. Justynie Jurdzińskiej, polonistce z naszego, gostyńskiego liceum, która kompetentnie wspomogła kapłanów zaangażowanych w prowadzenie kursu w dziedzinie przygotowania fonetycznego!

Dziękujemy także p. Halinie Klimczak, która zadbała o przygotowanie posiłków dla uczestników kursu! Bóg zapłać!

———————————–

30 listopada 2013 r.

Nasza Parafianka – Pani Pelagia Otto obchodzi sto lat życia!

W sobotę, 30 listopada, podczas Mszy Świętej o godzinie 15:00, jako wspólnota parafialna, dziękowaliśmy Bogu za 100 lat życia Pani Pelgii Otto z Brzezia. To niecodzienne wydarzenie zgromadziło wielu krewnych, gości i naszych parafian. Ta wyjątkowa okazja stała się dla nas inspiracją do dziękowania Bogu za każdy dzień i każdą chwilę życia na ziemi, które mają prowadzić nas do świętości.
Czcigodnej Pani Pelagii, Naszej Jubilatce, która przez swoje głębokie życie duchowe, daje nam wielkie świadectwo wiary w Chrystusa, życzymy obfitych łask Bożych, pokoju serca i potrzebnych sił na każdy następny dzień życia.

Szczęść Boże, Pani Pelagio!

———————————–

24 listopada 2013 r.

Od Uroczystości Chrystusa, Króla Wszechświata, Najświętszy Sakrament w odnowionym tabernakulum!

Dziś, podczas Mszy Świetej o godzinie 7:00, po raz pierwszy po tygodniowej przerwie, Najświętszy Sakrament został złożony do odnowionego tabernakulum w naszym kościele. Tabernakulum w ostatnim tygodniu poddano renowacji. Firma konserwatorska z Osiecznej najpierw wymontowała pancerne drzwi wraz z elemenatami ozdobnymi i wykonała pozłacanie, konserwację elementów metalowych oraz malowanie. Te zabiegi konserwatorskie spowodowały, że miejsce przechowywania Żywego Chrystusa pod postacią chleba, stało się piękniejsze i bardziej widoczne dla adorujących. Podczas renowacji zmieniono podłoże kolorystyczne drzwi, ubarwiając je na bordowo, co wyróżniło tabernakulum pośród innych elementów urządzenia prezbiterium. Odnowiony został też symbol pelikana, który karmi swoją krwią pisklęta. Jest on obecny na drzwiach tabernakulum w naszym kościele, a znano go już w starożytności chrześcijańskiej (od III w.), jako odniesienie do Chrystusa, który w sposób krwawy (na krzyżu) oddał życie za nasze zbawienie. Od średniowiecza ta symbolika ściśle związana jest z pobożnością eucharystyczną, wyrażając prawdę, że Chrystus w Komunii Świętej karmi swój lud własnym Ciałem, ciągle ożywiając nasze serca miłością i łaską dającą życie wieczne.
Oby odnowione tabernakulum, w którym przechowywany jest na stałe, najwiekszy skarb w kościele – Eucharystyczny Pan Jezus, dzięki swej odnowionej odsłonie, przyciągało nie tylko wzrok wchodzących do kościoła, ale także ich myśli do Chrystusa Króla!!!

———————————

13 listopada 2013 r.

Orędzie fatimskie ważne cały rok!

W środę, 13 listopada, wierni wszystkich parafii naszego miasta mieli możliwość uczestniczyć w różańcu w intencji mieszkańców oraz w Mszy Świętej, której formularz liturgiczny szczególnie podkreślił uprzywilejowane miejsce, jakie zajmuje Matka Boża wśród Wszystkich Świętych w niebie oraz Jej rolę w drodze ludzkości ku Chrystusowi. To wieczorne – święte zgromadzenie w naszym kościele, jest dowodem jedności wszystkich wierzących. Inicjatywa wspólnotowego odmawiania różańca i przeżywania Eucharystii w każdy 13. dzień miesiąca poza okresem procesji fatimskich, które zaczynają się w maju, a kończą w październiku, jest dobrą okazją do przedłużenia już istniejącej tradycji takich procesji z Fary na Święta Górę, które gromadziły zawsze wielkie rzesze gostyniaków. Bardzo cieszymy się z tego, że figura przywieziona z Fatimy przez pielgrzymów w kwietniu tego roku, peregrynuje po naszych parafiach. W grudniu figura Matki Bożej zostanie przekazana do parafii Bł. Edmunda Bojanowskiego na Pożegowie.

Miejmy nadzieję, że dzieło comiesięcznych spotkań modlitewnych w poszczególnych parafiach Gostynia, będzie rozwijało się na chwałę Boga i pożytek ludzi!

——————————–

9 listopada 2013 r.

Będą nowi lektorzy w naszej parafii i naszym dekanacie!

W sobotę, 9 listopada, rozpoczął się kurs lektorski dla ministrantów Dekanatu Gostyńskiego. Uczestniczy w nim blisko 30 chłopców z różnych parafii. Nasi ministranci, którzy osiagnęli wiek gimnazjalny i jeszcze nie są lektorami, stanowią w nim dużą grupę, która liczy 9 osób. Kurs potrwa do drugiej połowy grudnia, kiedy to, po złożeniu egzaminu lektorskiego z formacji: duchowej, biblijnej, liturgicznej i fonetycznej, ministranci zostaną wypromowani na lektorów. Wspierajmy modlitwą wszystkich uczestników i wykładowców, szczególnie zaś pamiętając o naszych ministrantach, aby dołożyli wszelkich starań, by jak najlepiej przygotować się do tej funkcji, służąc przez to Bogu i ludziom. Króluj nam Chryste! – zawsze i wszędzie!

——————————–

1 listopada 2013 r.

Uroczystość Wszystkich Świętych – okazja do zjednoczonej modlitwy wszystkich gostyniaków!

Tradycyjnie, w Uroczystość Wszystkich Świętych, na gostyńskim cmentarzu, o godzinie 14:00 została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych, którzy tam spoczywają. Mimo że sam dzień 1 listopada jest dla nas przypomnieniem o powołaniu do świętości, to jednak staje się dobrą okazją do modlitwy o radość nieba, a więc świętość, dla naszych zmarłych. Dziekujmy Panu Bogu, że pogoda umożliwiła nam spokojne przeżywanie Eucharystii i prośmy o podobną aurę w przyszłym roku.

———————————

31 października 2013 r.

„Holy wins” – czyli przestraszyć zło świętością!

Po raz kolejny, z inicjatywy parafii gostyńskich, 31 października, ulicami miasta przeszedł pochód świętych, zwany, z języka angielskiego – „Holy wins”, czyli „Święty zwycięża”. W pochodzie, który wyruszył z kościoła farnego, a dortarł na Świętą Górę, uczestniczyło wielu młodych ludzi i dzieci, którzy poprzebierali się za osoby różnych świętych. Była to pokojowa, a przy tym bardzo radosna manifestacja naszej wiary w świętych obcowanie, która stała się dobrą okazją do pogłębienia nadziei, że życie Ewangelią, prowadzi do świętości. Oby tego typu – święte i radosne pochody, miały miejsce jak najczęściej!!!

———————————

28 października 2013 r.

Kolejna Niedziela Powołaniowa w naszej parafii!

W niedzielę, 27 października, jak co roku o tej porze, gościliśmy alumnów Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Klerycy: Marcin Skowron (V rok) i Jerzy Kotkowski (II rok) przez cały dzień uczestniczyli w Mszach Świętych, prowidzili też nabożeństwo różańcowe, modląc się o to, by wszyscy powołani przez Boga do kapłaństwa albo życia zakonnego, zwłaszcza z naszej parafii, odpowiedzieli na Boży głos. Klerycy zbierali również ofiary materialne na potrzeby poznańskiego seminarium.

Jako wspólnota parafialna życzymy im wzrostu w wierze, dobrego rozeznania woli Bożej i przygotowania się do realizacji powołania!

———————————

12 października 2013 r.

Młodzież skupiała się w WPN

W piątek, 11 października, młodzież w naszego duszpasterstwa wybrała się na dwudniowy dzień skupienia w Puszczykowie, w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wyjazd rozpoczął się o 16:00, a zakończył o 21:00 w sobotę. W dzisiejszych czasach tylko wspólnota może pomóc młodym ludziom zachować wiarę.

——————————–

6 października 2013 r.

Spływ kajakowy podsumowany!

W sobotę, 5 października, większość uczestników spływu kajakowego ministrantów i ich rodzin, spotkała się na wspólnym, słodkim poczęstunku, który wszystkim przysporzył wiele radości. Obejrzeliśmy zdjęcia wykonane podczas spływu i zatęskniliśmy za rzeką i obcowaniem z przyrodą, która pozwala poznać wielkość Boga Stwórcy i rozwesela serce człowieka!

——————————–

5 października 2013 r.

Dzień chorego – radosne przeżywanie słabości

W sobotę, 5 października, odbył się doroczny dzień chorego. W Mszy Świętej o godzinie 10:00 uczestniczyło około 50-ciu chorych, którzy przyjęli sakrament namaszczenia chorych dla duchowego pokrzepienia w słabości. Po Eucharystii wszyscy zostali zaproszeni do salki w domu parafialnym na radosne spotkanie przy kawie i cieście. Był to zapewne dla wielu ważny przystanek na drodze niesienia codziennego krzyża choroby i słabości, który pozwolił, choć na chwile, oderwać się od szarej i monotonnej rzeczywistości. Wszystkim chorym i cierpiącym naszej parafii, życzymy przede wszystkim wiary i chrześcijańskiej nadziei, że krzyż niesiony razem z Chrystusem, zawsze prowadzi do zwycięstwa!

——————————–

24 września 2013 r.

Kościół gotowy do uroczystej konsekracji – nowy ołtarz, ambona i chrzcielnica

W poniedziałek 23 września rozpoczęły się prace związane z wyposażeniem naszego kościoła w kamienny ołtarz, ambonę i chrzcielnicę. Wszystkie te ważne elementy wyposażenia liturgicznego zostały wykonane z dobrej jakości polskiego piaskowca sprowadzonego z południowej Polski. Jest to historyczne i przełomowe wydarzenie dla naszej świątyni, ponieważ umożliwia podjęcie starań o konsekrację kościoła. Zgodnie ze starożytnym, katolickim zwyczajem, ołtarz, ambona i chrzcielnica powinny być trwale utwierdzone w posadzce i stanowić stały, a nie przenośny element, jak to było dotychczas. Ich kształt nawiązuje do stylu obecnego w starożytności chrześcijańskiej przez zachowanie symetrii i konsekwencji architektonicznej. W ołtarzu dość wyraźnie wykorzystano motywy znajdujące się na emporach naszego balkonu, zaś uważny obserwator dostrzeże, że chrzcielnica kształtem wprost nawiązuje do wieży naszego kościoła, stanowiąc jakby jej wierną miniaturowa kopię. Ambona zaś, dzięki swej monumentalności, stała się prawdziwym stołem słowa Bożego. Projekt tych trzech elementów niezbędnych w każdym kościele wykonał Ksiądz Proboszcz, dlatego tak dobrze pasują one do naszej świątyni, bo były zaprojektowane wyłącznie do niej. Prace budowlane trwały kilka dni – skończyły się dopiero w sobotę, 28 września, kiedy to na nowym ołtarzu została odprawiona pierwsza Msza Święta, a z ambony wygłoszone pierwsze kazanie. Należy jeszcze dodać, że w ołtarzu umieszczono marmurową płytę z relikwiami świętych, która pochodziła z któregoś z dawnych ołtarzy używanych niegdyś w naszym kościele, co dodaje powagi całej budowli miejsca, gdzie cała wspólnota parafii gromadzi się na wspólnym celebrowaniu Najświętszej Ofiary i słuchaniu słowa Bożego. Teraz tylko pozostaje czekać na uroczystość konsekracji kościoła i ołtarza.

——————————–

24 września 2013 r.

Kalendarze cegiełką na misje organizowane przez Ojców Oblatów

W niedzielę 23 września gościliśmy w naszej Parafii, ojca ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który rozprowadzał kalendarze misyjne na rok 2014. Ubogacił nas świadectwem życia i słowem Bożym głoszonym przez całą niedzielę. Pamiętajmy w modlitwie o misjonarzach, aby ich posługa była jeszcze bardzie owocna.

——————————–

23 września 2013 r.

Pielgrzymka do Lichenia

W sobotę, 21 września, o godzinie 8:00 wyruszyła spod naszego kościoła parafialna pielgrzymka autokarowa do sanktuarium maryjnego w Licheniu. Pielgrzymkę poprowadził Ksiądz Proboszcz, czuwając jednocześnie nad pobożnym jej przebiegiem, a przez to zapewniając owocność temu parafialnemu wydarzeniu, w którym wzięło udział blisko 50-ciu parafian. Oby następne pielgrzymki cieszyły się równie dużym zainteresowaniem.

——————————–

16 września 2013 r.

Zbiórka na Caritas w obecności Ks. Wicedyrektora i Wolontariuszy

W niedzielę, 15 września, odbyła się w naszej Parafii zbiórka ofiar na „Poznańską Caritas”, która wspomaga wszystkich potrzebujących pomocy! Zawsze taka zbiórka organizowana jest 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Tym razem było inaczej. Gościliśmy bardzo niecodziennych przybyszów. Ksiądz Wicedyrektor Tomasz Ren, który głosił słowo Boże przez całą niedzielę, przywiózł ze sobą kilku wolontariuszy, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami z posługi na rzecz chorych i cierpiących, wspomaganych przez Caritas. Było to ważne świadectwo poprzez które mogliśmy dowiedzieć się jak wiele dzieł miłosierdzia powstaje i jest realizowanych na terenie naszej Archidiecezji. Dzięki obecności Księdza Wicedyrektora i młodzieży, mogliśmy przekonać się na co przeznaczane są środki finansowe, które przecież regularnie ofiarujemy z dobroci naszego serca, w myśl słów Pana Jezusa: „Co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

——————————–

9 września 2013 r.

Parafialne dziękczynienie za tegoroczne plony

W niedzielę, 8 września, po raz kolejny, jak co roku, podczas Mszy Świętej o 9:30, dziękowaliśmy Bogu za plony zebrane w tegorocznym sezonie wiosennym i letnim. Tradycyjnie już, jako swoiste wotum wdzieczności, zostały złożone pod ołtarzem piękne wieńce żniwne z wszystkich miejscowości naszej Parafii, które napełniły nasz kościół wonią zbóż i kwiatów Bogu na chwałę!!! Módlmy się, żeby kolejny rok okazał się błogosławiony!

——————————–

1 września 2013 r.

Kajakiem po Baryczy – nie do końca sucha akcja rodzin naszych ministrantów

W ostatni dzień sierpnia, w sobotę, niemalże na koniec tegorocznych wakacji, nasi ministranci wraz ich rodzinami oraz Ksiądz Wikariusz przebyli w kajakach niemały odcinek Baryczy z Wąsosza do Ryczenia. Spływ oficjalnie rozpoczął się o wyjazdem spod naszego kościoła o godzinie 8:00, autobusem, który gratisowo przewiózł całą grupę na miejsce zwodowania. Pierwszy kajak dotknął lustra wody około godziny 10:00. W południe cała grupa zatrzymała się w Sądowelu, aby pomodlić się wspólnie na Mszy Świętej w tamtejszym kościele, który niegdyś był dość okazałym protestanckim zborem, a teraz służy jako kościół filialny parafii w Wąsoszu. Po Mszy wyruszaliśmy dalej, żeby około godziny 15:00 przybyć do Ryczenia, by przy ognisku cała, blisko 50-cio osobowa grupa, posiliła się grillowaną kiełbasą i pysznym plackiem drożdżowym. Na pewno dodało to pogody ducha wszystkim, którzy zmuszeni byli myśleć już o końcu wakacji i czasu urlopowego. Zapewne umocniło i scaliło to naszą wspólnotę. Daj Boże, by przełożyło się to na gorliwość naszych ministrantów w służbie przy ołtarzu!!!